Pripremite kožu na sunce da ne završite reš pečeni

Sunčanje

Autor: 4/4/2011 12:22

Dolaskom proljeća i izvlačenjem oskudnijih krpica iz ormara naša je koža sve više i sve dulje izložena suncu koje postaje sve jače što su datumi bliži ljetnim mjesecima. Iako je crvena boja možda i ”in” na modnim pistama, zasigurno nije poželjna na našoj koži, a može ostaviti i puno zbiljnije posljedice po zdravlje.
Upravo smo zbog toga razgovarali sa stručnjacima kako bismo otkrili na koji način svoju kožu možemo kvalitetno i trajno pripremiti na dugotrajno i učestalo izlaganje sunčevim zrakama.

– Kožu treba čuvati od sunca čitavu godinu, a pogotovo sad. Najbolje je krenuti s postupnim i kratkim izlaganjem suncu i to u popodnevnim satima, te svaki dan izloženost malo produljiti, ali tek iza 16 sati.
Takvim načinom koži treba oko 2-4 tjedna da se pripremi za veću izloženost sunčevim zrakama – kaže Dinko Kaliterna, spec. dermatovenerolog.

Branimir Dolibašić, nutricionist iz firme Medikor, objasnio nam je kako priprema kože za sunce zahtijeva 3 stvari: antioksidanse, vitamine B kompleksa i C vitamin, te balansiran profil masnoća.-.--.-

– Vitamine B kompleksa u proljeće se može dobiti uvrštenjem zelenog lisnatog mladog povrća u prehranu, a ista je vrsta namirnica bogata i C vitaminom. Jagode, bobičasto voće, šljive i sl. također obilujuju vitaminom C. Antioksidanse ćemo unijeti u organizam hranimo li se tamnom plavom borovnicom, jagodom, rajčicama, mrkvom, žutom dinjom i sl. Esencijalne masnoće – nezasićene biljna ulja i uz njih čuvene omega kiseline potrebne su da bi koža normalno funkcionirala i bila zdrava. Izvori omega kiselina su plava morska riba (inćuni, srdele, tuna, skuša), pastrva i orašasti plodovi (orah i dr.). Znači, kombinirati povrće, uz obaveznu mrkvu kako bi se koža hranila iznutra. Tko ne može osigurati ovakav način dobave potrebnih hranjivih tvari može se poslužiti dodacima prehrani – savjetuje Dolibašić.

Što sve smanjuje otpornost kože na štetne sunčeve zrake?

Na kožu štetno djeluju cigarete, iznutra i izvana, pržena hrana, hrana duboko pržena u ulju (pohano, friteza) te hrana koja ima dodane trans masti u sebi. To je na žalost širok raspon namirnica od margarina do napolitanki, sladoleda do “biljnog sira”, jer se hidrogenizirane biljne masti danas široko dodaju u različite proizvode.
– Manjak nezasićenih masti (biljna ulja, orasi, riba) i višak zasićenih masti (životinjske masti, margarini) čine kožu krutom i suhom, u stalnom hidratantnom deficitu, o prirodnoj mekoći da ne govorim.
Da bi se sve to izbjeglo potrebno je izbaciti štetne masti (trans masti) iz prehrane. Kako? Naučiti se čitati deklaracije i tražiti ove pojmove “očvrsnuta biljna mast, biljne masnoće, hidrogenizirano biljno ulje, očvrsnuto biljno ulje” – pojasnio nam je Dolibašić.

Nisu svi vitamini isti

U pripremi kože za izlaganje Suncu mogu nam pomoći i dodaci prehrani. Branimir Dolibašić savjetuje čitateljima Zagrebancije kako je prije svega potrebno osigurati kvalitetne preparate, i tražiti robne marke koje stoje iza kvalitete, i kod odabira isključiti cijenu (u razumnim granicama) koja će žrtvovati kvalitetu, jer nisu svi vitamini isti. Ovisno o potrebama, treba razgovarati s ljekarnikom ili nutricionistom za odabir primjerenog programa suplemenata (dodaci prehrani) koji će pokriti potrebe za – antioksidansima, B kompleksu i C vitaminu, te esencijalnim masnoćama u obliku kapsula omega ulja.-.--.-

– Koži treba otprilike 3 mjeseca hranjenja iznutra da bi se pripremila za izazove sunca i ljeta. Njega izvana može početi odmah, i važna je cjelokupna njega, iznutra i izvana – napominje Dolibašić.

Upravo je zbog toga sada pravo vrijeme da počnete brinuti o ‘hranjenju’ svoje kože želite li izbjeći nevolje do kojih može doći prilikom pretjeranog sunčanja za vrijeme godišnjeg odmora.

Na naše pitanje, možemo li se u pripremi kože za izlaganje Suncu poslužiti ”umjetnim sunčevim zrakama” tj. solarijem, Dinko Kaliterna nam je odgovorio kako se korištenje solarija ne savjetuje uopće i to bez obzira na tip kože.