Nacionalni dan hitne medicinske službe

Moždani udar jedan je od vodećih uzroka smrti i trajnog invaliditeta u Hrvatskoj i svijetu. Dogodi se naglo, bez upozorenja, a svaka minuta tada može odlučivati o životu ili teškim posljedicama. Iako zvuči zastrašujuće, dobra vijest je da se moždani udar može spriječiti – pravovremenim prepoznavanjem simptoma i zdravim životnim navikama.

Povodom obilježavanja Nacionalnog dana hitne medicinske službe, Nastavni zavod za hitnu medicinu Grada Zagreba, uz podršku Grada Zagreba, organizirao je na Trgu bana Jelačića javnozdravstvenu akciju s ciljem edukacije građana o pravovremenom prepoznavanju hitnih stanja, s naglaskom na moždani udar.

“Da ne ulazim u dio struke, ono što bih kao ministrica zdravstva htjela naglasiti, i zahvaliti svim našim djelatnicima koji u hitnoj službi rade diljem RH, ne samo u Zagrebu, nego i u onom najmanjem dijelu, jer oni primarno služe svojoj svrsi, pomažu unesrećenima u hitnom trenutku, akutno ugroženim pacijentima. Kao liječnica, kao netko tko ima dugogodišnju praksu u zdravstvenom sustavu, koja još nisam za mirovinu, svjedok sam vremena i napretka hitne medicinske pomoći.”

-Irena Hrstić, ministrica zdravstva i socijalne skrbi

Hitne službe danas su doista dobro opremljene – od suvremenih vozila do medicinske opreme koja omogućava brzu dijagnostiku i početak liječenja već na terenu. Djelatnici su kroz godine prošli brojne edukacije, specijalizacije i terensku obuku, čime su značajno unaprijedili razinu znanja i spremnosti.

Građani zato mogu biti mirni – u slučaju hitne situacije, pomoć dolazi brzo, stručno i organizirano. Pravovremeno pružena zdravstvena usluga može spasiti život, a upravo to je ono na čemu svakodnevno rade svi u sustavu hitne medicinske pomoći, naglašava Hrstić.

“Maloprije smo pokazivali kako se, nije moje, ali oni moraju znati, izvlače unesrećeni, kada sjede, kada leže, kada su u moru. Koliko god to zvuči jednostavno, hitna medicinska pomoć ima sveobuhvat koraka koje moraju napraviti, koliko moraju biti automatizirani, da nismo ni svjesni što rade. Moja poruka bi bila da građani RH uz ovako entuzijastičan tim, mlad, voljan da se educira, bez obzira koliko rade, koliko prate napredak struke, a ono što je najvažnije koliko žele napredak struke. Mislim da građani RH mogu biti sigurni.”

-Irena Hrstić, ministrica zdravstva i socijalne skrbi

U sustavu hitne medicine u Republici Hrvatskoj danas radi više od pet tisuća djelatnika – liječnika, medicinskih tehničara, vozača i ostalog osoblja. Svaki od njih igra ključnu ulogu u lancu spašavanja života, bilo da se radi o prometnoj nesreći, srčanom ili moždanom udaru, ili pak drugim hitnim stanjima.

Njihov rad često je nevidljiv, ali presudan – jer kad sekunde odlučuju, upravo oni stižu prvi.

“Godišnje hitna medicinska služba obavi milijun i pol intervencija, molim da s ozbiljnošću uzmete taj podatak, toliko puta smo intervenirali u hitnim i nehitnim situacijama. Imamo osuvremenjen sustav, u koji se ulaže iz dana u dan, modernizira se, pa tako imamo 462 opremljena vozila, kao ova koje možete vidjeti, po standardu, koji imaju svu propisanu oprema. Jako puno ulažemo, puno se trudimo vezano za edukaciju djelatnika, treba to sve znati, znati raditi s opremom, biti spreman da se čovjeku spasi život.”

-Irena Hrstić, ministrica zdravstva i socijalne skrbi
 

U ponedjeljak je u prostoru Tribine Grada Zagreba održana informativna prezentacija za građane pod nazivom “Kako prepoznati moždani udar”. Cilj predavanja bio je educirati javnost o najčešćim simptomima, važnosti brze reakcije i preventivnim mjerama koje mogu smanjiti rizik od ovog opasnog stanja.

Građani su imali priliku čuti korisne savjete stručnjaka, postavljati pitanja i naučiti kako pravodobno prepoznati prve znakove moždanog udara – znanje koje doslovno može spasiti život.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA
Prijašnji članakKnjižnična građa kao izložbeni medij: Odjel knjižnice Muzeja Slavonije