Kožić i Turk: „Tražimo izmjenu Mreže hitne medicine“

Nakon dogovora župana, gradonačelnika i načelnika Zaprešić će imati na raspolaganju 10 liječnika odnosno dva u svakoj smjeni, a novi način organizacije hitne medicine u Zaprešiću kreće od 10. rujna

Press materijal

Župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić, gradonačelnik Zaprešića Željko Turk i načelnici 7 susjednih općina Bistre, Brdovca, Dubravice, Jakovlja, Luke, Marije Gorice i Pušće susreli su se danas kako bi dogovorili sufinanciranje hitne medicine za područje Zaprešića i okolnih općina dok se ne izmjeni Mreža hitne medicine.

Dogovoreno je da će se u prijelaznom razdoblju, odnosno do donošenja izmjena i dopuna Mreže hitne medicine, tijekom dana i noći osigurati nazočnosti dva T1 tima, što podrazumijeva nazočnost dva liječnika tijekom 24 sata u ispostavi hitne medicine u Zaprešiću, za što će se osigurati dodatnih 500.000 kuna koji su potrebni do kraja godine. Pola iznosa financirat će Zagrebačka županija, a preostali iznos Zaprešić i spomenute općine.

Važno je napomenuti da je temeljem postojeće Mreže hitne medicine Zaprešiću dodijeljeno svega 5 T1 timova, a do sada je Zavod vlastitim sredstvima svjestan problema sufinancirao rad dodatna tri liječnika, kako u Zaprešiću tako i u Samoboru. Nakon dogovora župana, gradonačelnika i načelnika Zaprešić će imati na raspolaganju 10 liječnika odnosno dva u svakoj smjeni. Novi način organizacije hitne medicine u Zaprešiću kreće od 10. rujna.

 

 

 

 

 

Osim toga, Zaprešić i spomenute okolne općine zajednički će sufinancirati rad dodatne 2 medicinske sestre kako bi vrata hitne u Zaprešiću bila otvorena 24 sata dnevno za što će se osigurati 200.000 kuna.

– Zajednički smo dogovorili i složili se s predloženim načinom sufinanciranja hitne medicinske pomoći kao i rada dodatnih medicinskih sestara kako bi vrata hitne medicine u Zaprešiću uvijek bila otvorena. Ovo je samo nastavak kontinuiranog ulaganja u poboljšanje zdravstvenog sustava – izjavio je Turk.

Isti model organizacije hitne medicinske pomoći predložit će se i za područje Ispostave Samobor. S obzirom da Grad Samobor sufinancira dio nadstandarda, a u sufinanciranje su uključeni i Grad Sveta Nedelja i Općina Stupnik, Zagrebačka županija osigurat će i za ovo područje dodatnih 250.000 kuna.

Također, župan Stjepan Kožić uputit će Ministarstvu zdravstva novi zahtjev za izmjenu i dopunu Mreže hitne medicine kojom će se za područje Zagrebačke županije tražiti dodatnih 15 T1 timova. Takav prijedlog Kožić će uputiti i prema Županijskoj skupštini koja će po donošenju odluke svoju inicijativu također uputit Ministarstvu zdravstva.

Podsjećamo kako je Zagrebačka županija do 2016. godine imala svega 30 T1 timova hitne medicine za cijelo svoje područje, a župan Kožić u više je navrata upozoravao na nepravdu koja je takvom Mrežom nanesena stanovnicima Zagrebačke županije. Zagrebačka županija je krajem 2014. godine dostavila Ministarstvu zdravstva inicijativu za Izmjenu Mreže hitne medicine, te je tražila dodatnih 20 T1 timova, odnosno ukupno 50 T1 timova za ispostave i 5 timova za Prijavno dojavnu jedinicu u Velikoj Gorici. U svibnju 2016. godine novom Mrežom hitne medicine Zagrebačka županija je, od traženih 20, dobila 15 T1 timova (od kojih dva T1 tima financira županija u iznosu 1,2 milijuna kn godišnje).

 

 

 

 

 

– Mnogi pitaju zašto od svibnja 2016. godine nismo tražili dodatne timove. Nažalost od 2012. do 2016. godine uvjeravao sam ministre Ostojića, Vargu, Nakića i ravnateljicu Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maju Grbu Bujević da imamo neodrživu situaciju. I na kraju ponovno nismo dobili broj timova koliko smo tražili već je Zagrebačka županija iz svog proračuna izdvajala znatna sredstva, a isto su činili i mnogi gradovi i općine. Sada se postavlja situacija kao da je potrebno samo napisati dopis i dobiješ ono što je potrebno, a svi mi znamo da situacija nije ni približno takva – istaknuo je župan Stjepan Kožić.

Inače, od 2003. do 2011. godine kada je hitna medicina bila u sklopu Doma zdravlja Zagrebačke županije je za sufinanciranje ove djelatnosti osigurala 9,3 milijuna kuna. Od 2012. godine od kad djeluje Zavod za hitnu medicinu do danas, Zagrebačka županija je u Zavod za hitnu medicinu uložila 43 milijuna kuna uključujući sredstva za sufinanciranje timova, za rad uprave Zavoda, te decentralizirana sredstva. Od spomenutog iznosa, sa 18 milijuna kuna financirani su T1 timovi hitne medicine.

– Kada se pacijent npr. iz Jastrebarskog, Farkaševca ili Pokupskog vozi u Zagreb, taj tim je nedostupan u idealnim uvjetima 2 sata i ukoliko se u tom periodu dogodi nešto na tom području, moramo dizati timove iz susjednih gradova. Prilikom donošenje Mreže hitne medicine nužno je u obzir uzeti naš specifičan geografski položaj, površinu, cestovnu povezanost, prolazak autoceste kroz županiju, zračnu luku te činjenicu da nemamo opću bolnicu – poručio je Kožić.

Napominjemo kako je Zagrebačka županija jedina županija u RH koja nema opću bolnicu na svom području i pacijenti se voze na zbrinjavanje u bolnice na području Grada Zagreba.

 

Press materijal