Konobari i dalje najtraženiji

Autor:

Ena Ercegovac

1/7/2015 13:13

Trenutačni podaci o 312.330 nezaposlenih ljudi u studenom 2014. Hrvatskoj, posljednje su objavljene statistike koje idu u prilog negativnom gospodarskom trendu. Iako je ovaj broj veći nego u istom razdoblju prijašnje godine, s druge strane tržiša, dolaze puno optimističnije analize. Naime, prema poznatoj domaćoj agenciji za pronalaženje posla, u prošloj je 2014. godini, izdano više od 19 tisuća natječaja za slobodno radno mjesto. Povećanje je to za 11 posto u odnosu na 2013. godinu, a većina ovih oglasa odnosila se upravo na zasnivanje stalnog radnog odnosa, što svima koji traže posao svakako ide u korist. Nešto manji postotak oglasa od onih za stalni radni odnos odnosi se na ponudu poslova na određeno vrijeme, zatim na honorarce te na studentske poslove.

Najtraženije zanimanje u 2014. bilo je ono konobara. Slijede ga programeri, prodavači, kuhari te ostala najčešće uslužna i trgovinska zanimanja. Upravo se u tom sektoru nalazi i najveći broj osoba sa srednjom stručnom spremom, koje su, sudeći prema zahtjevima poslodavaca, najtraženije. Visoka stručna sprema pak, tražila se u 34 posto oglasa. No, bez obzira na stupanj obrazovanja, u više od polovine oglasa za posao, dobro poznavanje engleskog jezika bilo je nužno. Budući da je veliki broj Hrvata odselio u Njemačku u potrazi za poslom, odnosno osnovane su njemačke tvrtke i uredi u Hrvatskoj, potraga za kandidatima koji se aktivno služe njemačkim jezikom u govoru i pismu, porasla je te se u 14 posto oglasa traži i ova vještina.

Važno je i napomenuti da je u gotovi većini izdanih oglasa, jedan od ključnih uvjeta bilo i prethodno radno iskustvo. Ovo bi mlađim ljudima, koji su tek završili fakultetsko obrazovanje moglo otežati njihovu poziciju na tržištu rada. Ionako otežanu poziciju imaju osobe s invaliditetom, koje se češto spominju kao degradirane i neravnopravne s ostalim posloprimcima. Međutim, podaci za 2014. godinu idu upravo njima u prilog. Zabilježeno je oko 500 oglasa za posao u kojima se potiču i invalidi na ravnopravno sudjelovanje u utrci za posao. Ove brojke, premda nedostatne, ipak pokazuju određene pomake s procesom otvaranja, odnosno širenja slobodnog tržišta ulaskom Hrvatske u Europsku Uniju.