Holjevčeva mora odlučiti ide li sama ili sa SDP-om

Autor: Sanjin Španović 2/12/2013 16:31

Tatjana Holjevac jedan je od političkih fenomena grada Zagreba. Osoba koja je svojevremeno u političku elitu ušla zahvaljujući prezimenu i pedigreu velikog oca i još uvijek najdugovječnijeg gradonačelnika Zagreba, Većeslava Holjevca, ponovno iznenađuje sve koji prate politiku u gradu Zagrebu.

Stalno osmogodišnje pojavljivanje, ne samo u medijima, a napose lokalnim, već i na terenu među građanima, donijelo je ovoj političarki potporu od čak sedam posto u istraživanju za izbore za Skupštinu grada Zagreba.

No, taj rezultat ipak treba shvatiti uvjetno, jer Holjevac na izbore (ako će ići samostalno, a ne u koaliciji) ne izlazi kao nositeljica vlastite nezavisne liste, već čelnica političke stranke Zagrebačka nezavisna lista. To bi joj moglo sniziti rejting zbog slabe percepcije nje kao čelne osobe te stranke.

I tu leži razlog Holjevčevih nastojanja da ipak se ugura u Zagrebačku kukuriku koaliciju sa prvenstveno SDP-om, a potom i HNS-om i HSU-om. Njezina obrazloženja da želi pomoći kao član izvršne vlasti, dakle dogradonačelnica, posve su neutemeljena jer Holjevčevoj je za prepoznatljivost među ljudima puno lakše djelovati kao predsjednica Skupštine, što je njezina želja bila i prije četiri godine.

Tada je, podsjetimo, ona sve bila dogovorila sa Milanom Bandićem, no Zoran Milanović je u sklopu svog projekta razvlaščivanja gradonačelnika odlučio postaviti Borisa Šprema. Zbog toga je hodnicima Iblerovog odzvanjala neviđena galama kada je to Bandiću priopćeno jer je potonji shvatio što mu njegova stranka radi.

Holjevčeva je na kraju dobila mjesto profesionalne predsjednice Skupštine, što joj je uz plaću od skoro 19 tisuća kuna omogućivalo i naknade od 1 300 kuna za sjednice odbora u kojima sjedi. Zbog toga je u javnosti i proglašena najplaćenijom političarkom u državi.

Danas, Holjevčeva želi ponovno biti predsjednica Skupštine i o tome pregovara sa Rajko Ostojićem. Posljednje istraživanje joj daje veliki zamah u pregovorima, no otvara joj i veliki problem.

Niti s njom u koaliciji Zagrebačka kukuriku koalicija ne može oformiti većinu. Za to će im biti potreban još jedan koalicijski partner koji će, jasno je tražiti upravo mjesto predsjednika Skupštine.

A u tom slučaju je Holjevac, ponovno, izvisila sa svojim planom povratka na mjesto koje je imala od 2005. do 2009. kada je bila sa Bandićem u koaliciji.

S druge strane pitanje je može li Holjevac zadržati ovakav rejting tijekom kampanje u kojoj će Ostojić morati sve više, jasnom ideološkom kampanjom, uzimati sebi glasove ljevice kontra Bandića kojeg snažno podupire desno izborno tijelo, pogotovo nakon izbora Margarete Mađerić za kandidata HDZ-a. Zato je u opasnosti da samostalnim izlaskom padne i ispod izbornog praga.

Ukoliko je sigurna da može osvojiti sama četiri zastupnička mjesta, Holjevac bi trebala na izbore izaći sama, što je sve donedavno i ponavljala. Tada će se moći puno bolje i tvrđe postaviti u postizbornim pregovorima i tražiti toliko željeno mjesto predsjednice Skupštine.

Ukoliko ne vjeruje u svoj izborni rezultat za očekivati je da će se dogovoriti sa Rajkom Ostojićem, uzeti tri ili četiri zastupničkih mjesta na zajedničkoj listi i najmanje mjesto profesionalne potpredsjednice Skupštine.

No, na njezine zastupnike sve glasnije u neformalnim razgovorima računaju i suradnici Milana Bandića. Oni podsjećaju kako se upravo Bandić dva puta dogovorao sa Holjevac, doduše drugi puta neuspješno. Ukoliko Bandić zaista pobjedi na izborima za gradonačelnika, biti će mu važno stvoriti i većinu u Skupštini koja bi ga podupirala jer mu još četiri godine kohabitacije znači i konačni kraj. Zato su uvjereni njegovi suradnici kako s Holjevac se može sve dogovoriti i zato sa zanimanjem gledaju na njezinu odluku.

Stoga, i Rajko Ostojić mora što prije donijeti odluku o tome širi li koaliciju sa Holjevčevom strankom ili će ipak nju ostaviti nakon izbora za odluku, a tada se koncetrirati i na dostizanje Milana Bandića u utrci za gradonačelnika Zagreba.