Grad Zagreb izdvojio značajna sredstva za kulturu, 18 posto više u odnosu na prošlu godinu

Pokrenut će se i neki kapitalni projekti, a uložit će se i u manje programe.

FOTO: Facebook ProtoPlanet studio/Kino Europa

Donji grad obuhvaća najuže gradsko središte u kojemu su sabrana najvažnija graditeljska svjedočanstva izrastanja Zagreba u suvremenu srednjoeuropsku metropolu tijekom zadnja dva stoljeća.

Na tom je prostoru koncentrirana glavnina javnog, posebice kulturnog života Zagreba. Iako je ovo područje još uvijek najgušće naseljeni dio Zagreba, podaci govore u prilog tomu kako rezidencijalna funkcija ovoga prostora postupno slabi u korist javnog, poslovnog, kulturnog i društvenog života.

Ipak, Grad Zagreb je u Proračunu za ovu godinu izdvojio značajna sredstva za kulturu, 18 posto sredstava više nego što je to bilo u prošloj godini. Pokrenut će se i neki kapitalni projekti, a uložit će se i u manje programe.

Istraživačko-anketni međunarodni arhitektonski natječaj za Paromlin

– Što se tiče kulture, Grad Zagreb, odnosno nova vlast u Gradu Zagrebu itekako je senzibilizirana za tu tematiku. Može se vidjeti da u kapitalnim projektima koji su predviđeni za 2024. godinu, među tih sedam projekata su dva značajna projekta za kulturu, a to je Paromlin, gdje će se graditi zgrada koja će biti kulturno-društveni dom, plus knjižnica, isto tako, uređenje Kina Europa, koja je bila kulturna institucija, a koja trenutno nije u funkciji u kojoj bi trebala biti – otkrio je planove Robert Faber, gradski zastupnik.

FOTO: Zagrebancija

Osim velikih kulturnih projekata, Grad Zagreb podržat će čitav niz manjih projekata.

– Kroz gradske četvrti, kroz mjesne odbore, potiče se tzv. kultura u zajednici, gdje se, u suradnji s mjesnim odborima, realiziraju kulturni projekti. Između ostalog, u budžetu Grada Zagreba se može vidjeti da je kultura nešto što je novoj upravi Grada Zagreba itekako važna tema, jer su se povećala izdvajanja za kulturu, vraćena su sredstva koja su zadnjih godina, pod bivšom vlasti, sve više smanjivanja, sada su ta sredstva ponovno povećana, vraćena na stare razine, pa čak i povećana u odnosu na razine koje su bile prije – objasnio je Faber.

Osim dva kapitalna projekta u kulturi, novac će biti namaknut i za obnovu, dogradnju ili izgradnju manjih jedinica u kulturi.

– Možemo spomenuti uređenja što se tiče potresne obnove, to isto spada pod kulturu. Obnovljena su kazališta, Komedija, Gavella, muzeji, cijeli niz objekata koji je bio oštećen u potresu, sada su obnove završene ili su pri kraju. Isto tako, u budžetu je predviđena povećana količina sredstava u infrastrukturu kulturnih objekata – otkrio je zastupnik.

Kada je u pitanju Donji grad, izdvojena su značajnija sredstva upravo za kulturu.

– Upravo veliki broj tih objekata koji su bili oštećeni u potresu se nalazi u Donjem gradu. To je veliki broj muzeja, kazališta, koji su obnovljeni, s tim da to nije u ingerenciji gradske četvrti, već Uprave Grada Zagreba – kazao je.

Novac je izdvojen i za brojne programe u kulturi.

– Ono što je u ingerenciji gradskih četvrti, odnosno mjesnih odbora, to su projekti gdje mjesni odbori organiziraju kulturne sadržaje, najčešće na otvorenom, dobar primjer je Krešimirac, na kojem su održala razna događanja, u suradnji s bilo glazbenim školama, ili udrugama koje se bave kulturom, su organizirani sadržaji koji su po meni bili iznenađujuće dobro posjećeni iako ta naglašenost nije toliko vidljiva među ljudima – izjavio je.

Izdvojena su i dodatna sredstva za mjesne odbore, namijenjena za suradnju s kulturnim udrugama, zaključio je Faber.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA.