Europski tjedan mentalnog zdravlja u Hrvatskoj!

Svečano je otvoren Europski tjedan mentalnog zdravlja u Hrvatskoj s ovogodišnjom temom “Briga za mentalno zdravlje, ulaganje u socijalna prava”, kojoj je cilj naglasiti važnost ulaganja u mentalno zdravlje kroz jačanje socijalnih prava, dostupnosti usluga i zaštite najranjivijih članova društva…

prof. dr. sc. Danijela Štimac Grbić , dr. med., voditeljica Službe za mentalno zdravlje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo:Europski tjedan mentalnog zdravlja ustanovljen je u svibnju 2020. godine u tijeku pandemije, kada se ocijenilo da će mentalno zdravlje u budućnosti predstavljati veliki zdravstveni problem, jedan od prioriteta, te se i ove godine obilježava Europski tjedan mentalnog zdravlja pod sloganom “Briga za mentalno zdravlje, ulaganje u socijalna prava”. Upravo iz tog razloga odlučili smo otvoriti ovaj tjedan jednom tribinom pod nazivom “Zaštita mentalnog zdravlja – poštivanje ljudskih prava i prava osoba sa psihosocijalnim izazovima”.
Mentalno zdravlje je osnovno ljudsko pravo, moramo raditi na stigmi i bitno je da osobe s mentalnim teškoćama o tome progovore, dodala je Štimac Grbić…

izv. prof. dr. sc. Krunoslav Capak , prim. dr. med., ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo: “Mentalno zdravlje postaje sve veći javnozdravstveni problem, živimo u postpandemijsko vrijeme kada je, zbog socijalnih i društvenih poremećaja, došlo do velikih kulturoloških promjena naših građana, osim toga mentalno zdravlje je nešto što čini, zbog svoje brojnosti, kroniciteta, dugotrajnosti i zbog nemogućnosti obavljanja svakodnevnih aktivnosti veliki problem. To je jedan od najvećih uzroka hospitalizacija u Hrvatskoj, čini i veliki gospodarski značaj, jer 4 posto ukupne zdravstvene potrošnje se troši na mentalno zdravlje.”

Sve su veći izazovi, a samim time i anksioznosti među građanima, nastavlja Capak…

izv. prof. dr. sc. Krunoslav Capak , prim. dr. med., ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo:“Protiv toga se možemo boriti jedino širom društvenom akcijom, dakle interdisciplinarno. Bitno je da osoba s mentalnim poremećajem osjeća pripadnost svojoj zajednici i da može obavljati svoj posao, radi te spoznaje neke države imaju različite strategije u pristupu liječenja mentalnog zdravlja, tako je poznato da neke zemlje u EU na prvo mjesto stavljaju radno mjesto, dakle da je vrlo važno osigurati radno mjesto osobi s mentalnim poremećajem, a u nekim zemljama radi se na tome da im se osigura i dom, a nakon toga i radno mjesto. Kod nas je potrebna jedna šira društvena akcija i bolja suradnja sa socijalom, s drugim ministarstvima koja onda u tome onda mogu pomoći.”

Još 2022. godine Hrvatska je donijela Strategiju za mentalno zdravlje, a jedna od mjera je osiguravanje pristupa osobama s mentalnim teškoćama bez uputnice, u vidu Savjetovališta, zaključio je Capak.

izv. prof. dr. sc. Krunoslav Capak , prim. dr. med., ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo:“HZJZ prepoznavajući taj problem nastoji proširivanjem aktivnosti savjetovališta, želimo da se osigura pristup osobama koje mogu pomoći pri mentalnim poremećajima i to bez uputnice, to je dakle sistem otvorenih vrata i mnogi zavodi za javno zdravstvo su takva savjetovališta već osnovali uključujući HZJZ, a sada ćemo to i proširiti jer smo u prošloj godini osnovali službu za mentalno zdravlje kao posebnu službu koja se sada posebno bavi tom problematikom, proširili smo mrežu za mentalno zdravlje u županijskim zavodima za javno zdravstvo što je ministarstvo odobrilo, dakle sada svaki zavod može imati i više timova nego što je to bilo do sada. Dakle, prepoznali smo problem i nastojimo aktivno rješavati te probleme i svima onima koji osjećaju potrebu za pomoći, da im pomognemo.”

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA

Prijašnji članakGoran Bare & Majke u Boćarskom domu 11.10.2025.
Slijedeći članakU spomen Mladenu Horvatu – Denisu iz Večernje škole