Crtići preplavljeni kosturima, krvlju i alkoholom

Autor: Gorana Banjeglav 10/18/2013 10:27

Nasilje, vulgarizmi i ostali neprimjereni sadržaji polako su, ali sigurno postali dio crtanih filmova namijenjenih djeci. I to ne samo u Hrvatskoj, jer neke crtane filmove gledaju i obožavaju djeca u cijeloj regiji.

– Originalni naziv Pokemona je na engleskom jeziku Pocket monster, što u prijevodu znači džepna čudovišta. Sam naziv je indikativan kakvi se sadržaji nude djeci – rekla je Ivana Novaković iz Republičke radiodifuzne agencije Srbije.

Osim nasilja u crtićima se nerijetko nalazi i konzumacija alkohola droga, te sadržaji koji asociraju na seks. Ne nedostaje i okultnih pojava.

– Evidentno je emitiranje zastrašujućeg sadržaja, primjerice Škola za vampire. Dominatne su slike kostura, lubanja, krvi, mrtvačkog sanduka, ugriza vampira. Evidentirali smo i štetan sadržaj u smislu konzumiranja alkohola, sam naziv epizode je Zoki pijani učitelj u kojoj je konzumiranje alkohola i pijanstvo prikazano na pozitivan način –  dodala je Novaković.

I dok se starije generacije sjećaju nešto manje grubih vrtića, poplava nasilja krenula je s crtićima koji stižu s Dalekog istoka.

– Preplavljani smo velikom količinom crtanih filmova koji dolaze iz Japana i koji su relativno jeftini. Ponuda crtanih filmova se mijenja i ona je jako dinamična, a crtani filmovi do nas ne dolaze isključivo preko televizije, oni dolaze i putem višestrukih platformi, odnosno novih medija. Crtani filmovi nisu jedini problem, tu su i video igre koje mogu biti izrazito nasilne. Djeca su danas pred ekranom puno dulje, pa se mijenja i pojam štićenog vremena – naglasio je Damir Hajduk iz Agencije za elektroničke medije.

Upravo zbog toga je hrvatska Agencija za elektroničke medije organizirala skup kako bi se prikupila iskustva iz regije te usuglasile preporuke kako na najbolji način odgovoriti na drastičan rast crtića sa spornim scenama.

– Svima nam je poznata izjava da na djeci počiva naša budućnost. Zbog uloga u tu našu budućnost potrudimo se da ih na primjeren način zaštitimo od štetnih utjecaja – istaknuo je Ernest Strika, potpredsjednik Agencije za elektroničke medije.

 

Prijašnji članakSaznajte što se sve događa na Medveščaku
Slijedeći članakSkup Sretna djeca potiče dječju kreativnost