Čak 40 posto mladih kaže kako će tući djecu

Autor: Ivana Šimac 10/6/2014 15:50

Gotovo šest tisuća ispitanika predstavlja reprezentativni uzorak istraživanja koje je provela Udruga “Korak po korak” u okviru projekta “Osnažimo pravo djece da budu sigurna”. Istraživanje ukazuje na zabrinjavajuće rezultate u području poznavanja i primjene propisa kojima se štiti dijete od nasilja u obitelji.

– Republika Hrvatska je potpisnica europske Konvencije o pravima djeteta. Time smo se obvezali na neke stvari, a to je da interes i pravo djeteta stavljamo na prvo mjesto. Obiteljski Zakon i neke druge Konvencije koje smo ratificirali to prilično dobro reguliraju, kroz ovakve javne tribine zaista se stvorio stav kako nasilje nad djecom u našem društvu zaista nije prihvatljivo – objašnjava Marina Trbus, voditeljica projekta.

Ipak s druge strane, uočeni su bitni nesrazmjeri teorije i prakse, pa je tako istraživanje pokazalo da gotovo 40 posto mladih izjavilo da će kao roditelji koristiti tjelesno kažnjavanje kada dijete to zasluži. Znači li to da se s generacijama prenose i loše odgojne metode?

– Kako mi provodimo program u vrtićima, školama i Centrima za obrazovanje, često smo se susretali s dojavama, informacijama i pitanjima zašto Zakon zapinje i zašto sustav ne prati promjene na ovom području – nastavlja Marina – Nije to ništa novo, svi mi znamo da se često na nasilje u obitelji šuti, a i kada se zna, sustav nekako ne reagira na to – zaključuje voditeljica projekta.

Zagreb je po mnogočemu najnapredniji dio Hrvatske, niti jedna sredina nije imuna na ovakav sociološki obrazac odgoja djece. Pokazuje to i istraživanje koje je provedeno u nekoliko hrvatskih županija, pa tako i u Gradu Zagrebu.

– Ovo je izuzetno važan segment rasta i razvoja djece, od predškolskog do visokog obrazovanja djece. Djeca su posebno osjetljiva u adolescentskoj dobi, a upravo u toj dobi ih je najviše koji se nađu usred ovakvog oblika obiteljskog nasilja. Zato Grad Zagreb ima puno programa, puno mjera, ima protokole sigurnosti u svim svojim ustanovama, a i suradnici smo na ovome projektu, na čemu se zahvaljujemo Udruzi “Korak po korak” koji su nas kontaktirali – rekla je Biserka Bucković, posebna viša savjetnica gradonačelnika Grada Zagreba.

Svaki roditelj odgovoran je za svoje dijete, ali i za svoje postupke. Država je pak odgovorna za svakog svog člana, stoga je važno regulativama i propisima utjecati na područje unutar kojega se sam čovjek nikada neće zapitati nad vlastitim postupcima. Važno je reagirati na vrijeme.

 

Prijašnji članakZagrebački javni prijevoz od utorka na Google maps
Slijedeći članakPjevanje, slikanje i učenje engleskog jezika