Na Trgu bana Josipa Jelačića započeo je 23. festival jednakih mogućnosti, a svečano ga je otvorio gradonačelnik Tomašević.
Tomislav Tomašević, gradonačelnik Grada Zagreba: “Specifičan je festival ima skoro 1000 izvođača, i u ova tri programa doista vas pozivam da ga posjetite i hvala gospodinu Ožegoviću koji ga je pokrenuo i gospođi Lisac koja nastavlja tu baklju i organizira ovaj nevjerojatan i specifičan festival koji čak obogaćuje turističku i kulturnu ponudu grada Zagreba. Posebice pozivam Zagrepčane da posjete različite dijelove festivala gdje možete vidjet i staviti se u cipele osoba s invaliditetom, vidjet kako je njima, kako se one nose s različitim preprekama u gradu, s kakvim predrasudama se nose jer ono što je ovdje rečeno ovih dana, to je inkluzija, da je Zagreb otvoren za sve, grad u kojemu su svi ravnopravni i na što sam posebno ponosan je to što je Zagreb prošle godine postao europska prijestolnica socijalne inkluzije.”
Na ovom trodnevnom uličnom festivalu nastupa preko 900 izvođača iz Hrvatske i inozemstva, od kojih sudjeluje oko 600 osoba s invaliditetom, a u organizacijskom timu radi oko 20 stručnjaka i 150 ciljanih volontera. Festival svake godine okuplja preko 15.000 građana ljubitelja glazbeno-scenske, likovne i filmske umjetnosti.
Viktorija Lisec, predsjednica Društva tjelesnih invalida: “Milan Ožegović osnovao je ovaj festival kako bi osobama s invaliditetom dao platformu na kojoj će moći pokazati svoje talente i kreativne sposobnosti i time dokazati kako i mi možemo biti ravnopravni članovi zajednice i pridonijeti kulturnoj ponudi grada. U tome nas podržavaju naši brojni estradni umjetnici kao i scenski koji svojim sudjelovanjem pokazuju kako ta zajednica može biti i inkluzivna. Važan kotačić ključan u funkcioniranju festivala su naši volonteri, studenti zagrebačkih fakulteta koji su svojom predanošću zaslužni za to da ovaj festival bude prepoznat kao školski primjer timskog rada i organizacije.”
Svoje radove na umjetničkom dijelu, izložila je i Sanja Fališevac. Iako je slijepa i gluha to ju ne sputava da se umjetnički izražava.
Sanja Fališevac, umjetnica: “Svaka figura ima svoje vrijeme koliko će trajati, ako je skulptura apstraktna, ja razmišljam o njoj dok radim, a to zna trajati više dana, a možda i više. Ja sam cijeli život radila rukama, to mi je poziv, meni to ispunjava, nešto više od toga, nije da nemam što drugo, ja imam puno toga za raditi, ali ovo ispunjava duhovno.”
Marica Mirić, predsjednica zajednice Saveza osoba s invaliditetom: “Festival jednakih mogućnosti predstavlja vrhunski događaj ne samo u Zagrebu nego na području EU, koji pokazuje talente, sposobnosti, mogućnosti i znanje osoba s invaliditetom, a sve to ne bi bilo tako veličanstveno da nema divnih ljudi koji ovdje nastupaju. Želim reći da inkluzija ovdje počinje i inkluzija će se nastaviti i dalje i ovo je mjesto koje treba svaki dan posjetiti zato što se mnogo toga može naučiti od osoba s invaliditetom, a oni koji još imaju predrasuda o mogućnostima osoba s invaliditetom molim da dođu, da te predrasude sruše.”
Dario Jurišić, pravobranitelj osoba s invaliditetom poručio je kako nas ovaj festival podsjeća da ne koristimo dovoljno mogućnosti osoba s invaliditetom jer za njih kao i za sve građane jednako su važna sva životna područja od obrazovanja, rada, zapošljavanja, zdravstva do umjetnosti, sporta i kulture i upravo nam ovaj festival ukazuje da kada to hoćemo mi možemo biti društvo jednakih mogućnosti.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA