Zagreb razvalio Cibonu u Draženovu domu

Tekst:: A.P. 1/24/2011 9:57

Košarkaši Zagreb Croatia osiguranja nakon 18. odigranih kola u regionalnoj ligi, napokon su stigli do vrha. Pobjedom u gradskom derbiju na gostovanju kod Cibone (83:99), Mravi su se uvrstili u skupinu od pet momčadi koja s omjerom pobjeda i poraza 11-7 dijeli vodeću poziciju.

Mravi su protiv Cibone odigrali vrlo autoritativnu utakmicu, trebalo im je dvadesetak minuta da ‘razoružaju’ Vukove, a kad su napokon nametnuli svoj ritam, vrlo brzo stigli su do visokog vodstva i sigurne pobjede.

-.-KK Zagreb-.-Cibosi su bolje otvorili utakmicu, tricama Bogdanovića (2) i Rozića, te odličnom igrom Vragovića i Krapića, domaća je momčad već u prvoj četvrtini stigla do deset poena prednosti (23:13).

Mogla je Cibona s tom razlikom i zaključiti prvu četvrtinu, međutim, osobna greška Zubčića u napadu, pa tehničke greške njega i trenera Anzulovića kao posljedice nesportske reakcije, otvorili su vrata povratka u utakmicu Mravima, koji su spustili zaostatak na šest poena razlike (25:19).

Nervozna igra u otvaranju, uz neuravnotežen kriterij suđenja, bili su razlozi lošijeg ulaska Mrava u dvoboj s velikim gradskim suparnikom.

U drugoj četvrtini stvari su polako počele sjedati na svoje mjesto – razigrali su se Simon i Rančić i u 15. minuti rezultat je napokon izjednačen (34:34).

Cibona se odupirala još minutu-dvije, a onda je bljesnuo i Alex Renfroe i nakon samoga početka ponovo vratio vodstvo u korist naše momčadi (40:41). Od te 17. minute Cibona više niti jednom nije uzela vodstvo – Mravi su preko Kasuna, Žorića i Rančića stigli do +5, ali je razigrani Vragović sa sirenom ubacio tricu za 47:49 na poluvremenu.

Ključni igrač u konačnom preokretu bio je Mario Kasun, koji je sa osam poena u nizu otvorio treću četvrtinu. Na njegovu seriju nadovezao se i Luka Žorić, a kad je i Renfroe ubacio dvije trice i atraktivno realizirao dvije kontre, Mravi su otišli na +14 (59:73). Cibona je bila potpuno razbijena, ali iskustvo iz Kragujevca ipak je pozivalo na oprez. Giriček i Lalić su pokušavali inicirati preokret, ali trica Heytvelta vratila je mir u našu petorku i podigla prednost na +15.

Giriček je u zadnjoj četvrtini na iskustvo i dalje vukao svoju momčad, dovukao je do jednoznamenkastog zaostatka (79:87), ali onda je uzvratio istom mjerom i Kruno Simon, ubacio šest poena u nizu i zaključao utakmicu. Nakon još jedne nervozne reakcije Leona Radoševića, osobne i tehničke greške, Luka Žorić je s četiri slobodna bacanja odveo Mrave na nedostižnih +18 (79:97).

Konačni rezultat (83:99) bio je povod za dvostruko slavlje Mrava – uz pobjedu, uspjeli su dostići i deset poena razlike koliko je Cibona bila bolja u prošloj utakmici, tako da u slučaju eventualnog bodovnog kruga, naša će momčad biti bolje plasirana.

-.-KK Zagreb-.-Mravi su protiv Cibone nastupili bez gripoznog Damira Mulaomerovića, čije je iskustvo u pojedinim trenucima utakmice vidljivo nedostajalo. Ali njegovi suigrači uspjeli su nadoknaditi taj izostanak, odigrali su još jednu dominantnu utakmicu i zasluženo pobjedili.

Trenera Mladena Erjavca, uz bodove, svakako je razveselio i podatak da su naši košarkaši napokon uspjeli omjer izgubljenih i osvojenih lopti riješiti u svoju korist. To je bilo presudno jer se otvorila mogućnost za nekoliko kontranapada upravo u trenucima kad se utakmica lomila. Mravi su osvojili sedam, a izgubili samo pet lopti – Cibona je osvojila samo jednu, a izgubila čak 12 lopti.

S ukupnom valorizacijom 31 Luka Žorić je bio najučinkovitiji igrač utakmice, ali i čitavoga 18. kola NLB lige. Postigao je 22 poena, uz osam skokova. Odličnu utakmicu odigrao je također i Mario Kasun, koji je bio ključna figura na parketu u trenucima kad su Mravi ’okrenuli’ Cibonu.

U periodu od 18. do 23. minute ubacio je 12 poena s kojima je naša momčad uhvatila zalet i odvojila se od suparnika. Da nije ušao već u 32. minuti u probleme s osobnim greškama, Kasun bi vrlo vjerojatno bio veliki konkurent Žoriću za titulu igrača kola, jer je do tada ubacio 19 poena, uz fantastičan šut osam od devet za dvicu i dohvatio tri skoka.