Za nastale štete na vozilima vozači su sami krivi

Autor: Tena Šnajder 9/4/2013 13:43

Na zagrebačkim je ulicama nekoliko tipova izbočina za smirivanje prometa, tako zvanih ‘ležećih policajaca’. Građanima se ponekad čini da ih nema ondje gdje su potrebni, s druge pak strane, na nekim im mjestima smetaju. No, valja znati da se izbočine prije svega postavljaju na zahtjev samih građana.

– Ovaj Ured zaprimao je i dalje zaprima zahtjeve za postavom cestovnih izbočina od strane ravnatelja osnovnih i srednjih škola, dječjih vrtića, stanara, predstavnika Vijeća gradskih četvrti, Ministarstva unutarnjihposlova te Ministarstva vanjskih poslova za postavu ispred određenih veleposlanstava – pojašnjavaju iz Gradskog ureda za promet.

Inače, oblik i dimenzija samih izbočina za smirenje prometa, tako zvanih ‘ležećih policajaca’, propisana je za određenu brzinu kretanja vozila u Pravilniku o prometnim znakovima, opremi i signalizaciji na cestama. Izbočine mogu biti načinjene od betona, asfalta, gume, granitnih kocki i sličnog. Vozači često tvrde kako su neki tipovi izbočina kvalitetniji od drugih.

– Izbočine su tako koncipirane da bi sva osobna vozila morala usporiti bez obzira na proizvođača i tip vozila. Samo interventna vozila mogu proći bez usporavanja, dok teretna vozila usporavaju kako bi prošla izbočinu bez trešnje – pojašnjavaju iz Gradskog ureda. 

No, prema kojim se kriterijima odlučuje na koja će se mjesta u gradu izbočine postaviti?

– Većina lokacija u Gradu Zagrebu na kojima su instalirane cestovne izbočine nalaze se u blizini škola, dječjih vrtića i igrališta gdje su se sve druge mjere, kao što su znakovi te dodatna horizontalna signalizacija, pokazale neučinkovitima, osim u slučaju kad je neprestano bila prisutna jedinica Prometne policije koja je mjerila brzine kretanja vozila i kažnjavala prijestupnike – napominju iz Ureda. 

Koliko je ova vrsta prometne opreme doista učinkovita?

– Nakon postave izbočina i provedenih drugih tehničkih mjera za posvećenije sigurnosti prometa provodi se nadzor nad stanjem sigurnosti prometa koji je u svim slučajevima do sada pokazao vrlo visok stupanj povećanja sigurnosti. On se očituje u smanjenju ili potpunom nestanku prometnih incidenata što je potvrda ispravnosti orijentacije na korištenje ovih mjera – tvrde iz Gradskog ureda za promet.

Građani se često žale kako su oštetili svoje vozilo prilikom prijelaza preko izbočina. No iz Gradskog ureda za promet smatraju kako su takvi vozači sami krivi.

– Štete na vozilima su nemoguće ako vozači poštuju postavljenu prometnu signalizaciju u zonama gdje su izbočine postavljene, jer su izbočine testirane, potvrđeno od strane proizvođača motornih vozila, posebice niskopodnih autobusa – tvrde iz Ureda.