Stranci u luksuznim, Hrvati u skromnim stanovima

Autor:: Bruno Matković 8/11/2011 13:06

Dok oni prosječnih mogućnosti za najam stana izdvajaju od 200 do 500 eura mjesečno, postoje i oni koji bez problema za smještaj mogu dati i dvije ili tri tisuće eura. Kakva je situacija na tržištu stanova za najam u Zagrebu, pojasnila nam je Marina Mihaljinac, vlasnica agencije Zagreb West.

– U Zagrebu (vjerojatno jedinom gradu u Hrvatskoj) razlikujemo dvije vrste stanova za iznajmljivanje, one namjenjene uposlenicima stranih firmi i institucija te one za domaće najmoprimce. U Zagrebu se trenutno nalazi nekoliko tisuća stranaca koji stanove i kuće unajmljuju za vrijeme svog mandata, a smještaj im plaćaju  firme ili institucije (veleposlanstva, Svjetska i Europska banka, Europska komisija itd.). Naravno da su njihovi budžeti stoga znatno viši od onih većine domaćih najmoprimaca – pojašnjava Mihaljinac te dodaje:

– Cijene koje oni plaćaju za primjerice dvosoban stan cca 60 metara kvadratnih je najmanje 500 eura/mjesečno+režije. Ovisno o poziciji u firmi ili instituciji kao i obiteljskom statusu, unajmljuju i stanove čije cijene dosežu i do dvije ili tri tisuće eura/mjesečno, a površine su im i do dvjestotinjak metara kvadratnih. Naravno da su to uglavnom novi stanovi, kvalitetno opremljeni i na dobrim lokacijama.

-.-Oglasnik.hr-.-Stanje kod domaćih najmorimaoca je puno skromnije, oni uglavnom unajmljuju stanove za 200 do 500 eura mjesečno.

– Naši građani iz drugih mjesta kao i Zagrepčani unajmljuju mahom manje stanove, najčešće u tramvajskoj zoni, nenamještene ili skromnije namještene. Najčešće su to jednosobni do trosobni stanovi čije se cijene kreću od 200 do 500 eura – objašnjava Mihaljinac.

Poznato je da trenutno u Zagrebu postoji nekoliko tisuća praznih stanova koji čekaju svog kupca. To su uglavnom novosagrađeni stanovi, ali zbog pada prodaje na tržištu nekretnina, oni se ne mogu prodati, jer ne postoji veliki interes. Takvi stanovi su uglavnom u vlasništu banaka i i firmi koje su uložile znatna sredstva u njihovu izgradnju. Poatavlja se pitanje, zar ne bi bilo isplativije te stanove koji čekaju vlasnika iznamljivati, te na taj način vratiti barem dio uloženog kapitala.

– Što se tiče iznajmljivanja nekoliko tisuća novih stanova koji su bili namjenjeni prodaji, situacija je nešto složenija. Dio ih se stvarno i iznajmljuje, međutim veliki broj njih je u vlasništvu firmi koje imaju više razloga za zadržavanje postojećeg statusa – kazala je Mihaljinac.

Pred nama je nova sezona iznajmljivanja stanova u Zagrebu, koju će Zagreb dočekati sa nešto nižim najamnim cijenama.