Pet medalja za hrvatske paraolimpijce

Autor: Hrvoje Krstičević 10/6/2011 13:12

Hrvatska atletska reprezentacija osoba s intelektualnim poteškoćama nastupila je na Svjetskom atletskom prvenstvu u Genovi te se u Hrvatsku vratila s pregršt osvojenih medalja.

-.-PrtScr Jabuka TV-.-Hrvati su tako osvojili čak pet medalja na spomenutom natjecanju, od čega je Zoran Talić osvojio srebra na 100 metara i u skoku vis, dok se broncom okitio u skoku u dalj. S druge pak strane, Mikela Ristoski osvojila je srebra u skoku u dalj i troskoku.

– Konkurencija na ovom svjetskom prvenstvu je bila izuzetno jaka i sve države koje su nastupale na natjecanju su došle dobro pripremljene. Što se tiče snage reprezentacija, daleko najjači pojedinci su došli iz Ukrajine i Poljske, no ni naša reprezentacija nije previše zaostajala za samim vrhom – rekao nam je Branko Omazić, izbornik atletske reprezentacije za osobe s invaliditetom.

‘Cilj je dobar plasman na paraolimpijadi’

Mnogi još uvijek sva natjecanja osoba s invaliditetom trpaju u isti koš. Po čemu se konkretno razlikuju atletske discipline osoba s intelektualnim poteškoćama u odnosu na sportaše s invaliditetom?

– Ovo je jedina kategorija sportaša s invaliditetom koja ima identičan program kao i “normalna” atletika. Događa se, recimo, da pojedinci s vremenom toliko napreduju u svojoj disciplini, da bez problema mogu nastupati u redovnoj seniorskoj atletici – pojasnio je Omazić.

-.-PrtScr Jabuka TV-.-Iako će, primjerice, Zoran Talić sljedeće godine nastupiti na Paraolimpijadi u Londonu, on se ipak neće natjecati protiv osoba s, uvjetno rečeno, “običnim” invaliditetom. Stoga nas je zanimalo kako službeno možemo definirati termin “osoba s intelektualnim poteškoćama”?

– Stvar je u tome što je njihov individualni hendikep vezan za testiranje koje su obavljali s navršenih 15 godina života. Tada su okarakterizirani kao djeca s umanjenim intelektualnim sposobnostima, a onda su automatski i premještani u specijalizirane škole za takvu djecu. No, takvo stanje kod te djece ne mora potrajati cijeli život, a uvijek postoji velika mogućnost njihovog uključivanja u normalan život – optimistično je zaključio izbornik Branko Omazić.