Autor:: KK Zagreb 1/13/2010 11:14

-.-Igor Kralj/ Pixsell-.-Košarkaši Zagreb Croatia osiguranja i ove će sezone igrati u drugom krugu FIBA EuroChallenge kupa. Pobjedom nad dosad neporaženim Roanneom (94:87) Mravi su izborili drugu poziciju u H-skupini ovoga natjecanja i uz poraz Kijeva u Nikoziji (76:52), osigurali prolaz u sljedeću fazu natjecanja. Tamo ih čekaju pobjednici skupina E (Belgacom Liege) i G (Artland Dragons), te drugoplasirana momčad skupine F (FMP Beograd)…

Iako su košarkaši Zagreba u prethodnim utakmicama ovoga natjecanja odigrali manje uvjerljivo nego u NLB ligi, ipak su u zadnjoj, odlučujućoj utakmici ponovo bili na potrebnom nivou i izborili prolaz dalje preko dosad jedine neporažene momčadi ove skupine. Francuzi su se i ovom prigodom predstavili kao vrlo kvalitetna, respektabilna momčad koja maksimalno koristi sve propuste u igri suparnika. Ali i kao momčad koja se ne snalazi najbolje u utakmici kontroliranog ritma, u utakmici ’pet na pet’ kakvu je u najavi upravo priželjkivao trener Denis Bajramović.

Susret je otvoren upravo prema njegovim željama, mirno, bez prevelike ’trke i zbrke’, kontroliranim napadima i čvrstim obranama. Taj je ritam više odgovarao našoj momčadi, koja je u završnici prve četvrtine zahvaljujući trojcu Simon – Tomić – Žorić došla do prednosti od šest poena (21:15). Mravi su i u prvom dijelu druge četvrtine uspješno kontrolirali tijek događanja na parketu (32:27). Sredinom toga perioda gosti su osjetili svoju prigodu, s nekoliko uzastopnih kombiniranih kontranapada i poena nakon drugog, ponekad i trećeg napada okrenuli su prednost na svoju stranu. Što su oni više pojačavali ritam, igrali bržei agresivnije, to su Mravi djelovali bespomoćnije i tonuli u sve dublji rezultatski zaostatak. Na sreću, ubrzo je došlo vrijeme za ’veliki odmor’, tako da se serija gostiju (5:17) zaustavila, zadnja sirena u prvom poluvremenu Mrave je ostavila na samo sedam poena minusa (37:44).

-.-Igor Kralj/ Pixsell-.-Mravi su prvo poluvrijeme bili potpuno inferiorni u skoku, gosti su dohvatili čak 10 skokova više, a od njihovih 25 uhvaćenih lopti, čak 12 su ’pokupili’ u napadu. Čak je i najniži igrač na parketu, tek 170 cm visoki razigravač Pellin uspio dva puta dohvatiti loptu u reketu Mrava! Lewis i Dia su prolazili kroz obranu Mrava, uz asistenciju Amagoua i suigrača vrlo lako neutralizirali zaostatak iz početne faze utakmice i pred završnih dvadeset minuta svojoj momčadi priuštili sigurnu prednost. Rasterećeni borbe za plasman, Francuzi su pokazali da ih ni najmanje ne ’brinu’ ambicije Zagreb Croatia osiguranja.

Međutim, Mravi su iz svlačionice izašli s još više adrenalina, riješeni ostaviti srce na parketu za pobjedu koja ih je, budući da su Ciprani već na poluvremenu bili u plusu od 15 poena, sigurno vodila u sljedeći krug. Tijek treće četvrtine protekao je u kontinuiranim nastojanjima naše momčadi da dostignu zaostatak iz prvoga poluvremena, Francuzi su odbijali sve napade, svaki put kad bi se Mravi približili na poen-dva, Roanne bi našao način i vraćao vodstvo. Serijom ubačaja Tomića i Žorića, sredinom treće četvrtine naša je momčad nakratko povela (55:54), ali Francuzi su opet vratili minimalnu prednost na svoju stranu. I tako sve do 29. minute, kad je nakon centarskog tandema dvije polukontre tricom pa dvicom zaključio Pero Babić. Tom serijom (9:0), Mravi su od -2 stigli do +7 (68:61) i otvorili put prema pobjedi.

U zadnju četvrtinu trener Bajramović je krenuo bez do tada odličnog Ante Tomića, čuvajući ga očito za samu završnicu. Odlično je reagirao i Nikša Prkačin koji je još jače zatvorio reket, a na drugoj strani rutinski punio obruč gostiju i Mravi su brzo otišli na +10 (76:66), nešto kasnije i na +11 (81:70). I kad smo se ponadali da će u tom ritmu, bez previše uzbuđenja utakmica i završiti, gosti su povezali tri trice i spustili minus na samo četiri poena (83:79), četiri minute prije kraja. Povratkom u petorku Tomića, naša je momčad ipak uspjela izbjeći potpuno neizvjesnu završnicu i odbiti pokušaje gostiju da ugroze već izborenu pobjedu i plasman na drugo mjesto. Mulaomerović je i ovoga puta svoje iskustvo maksimalno iskoristio, sačuvao loptu, ali i treću pobjedu u H-skupini EuroChallenge kupa.

-.-Igor Kralj/ Pixsell-.-Čak šest igrača u našoj momčadi na koncu su ostvarili dvoznamenkasti broj poena. Najefikasniji je bio Žorić sa 24 poena (uz 6 skokova i 3 asistencije). Tomić je ubacio 22 poena (uz 8 skokova i 2 blokade), Simon je bio najbolji skakač momčadi (9 skokova, 13 poena), Prkačin je u samo 14 minuta ubacio 12 poena (uz 3 skoka), Mulaomerović je dodao 11 poena i 5 asistencija, a Babić 10 poena, 4 skoka, 4 asistencije i jedine (!) 2 osvojene lopte naše momčadi. Kod gostiju Mims je bio najveća prijetnja našoj obrani (21 poen), Dia je ubacio 19, a Lewis i Amagou po 12 poena.

Prolazom u drugi krug ovoga natjecanja Mravi su ispunili još jedan osnovni cilj zacrtan u planovima za ovu sezonu. Izborili su plasman među 16 momčadi koje će igrati u drugom krugu EuroChallenge kupa, a poznat je i sastav skupine kroz koju će Mravi tražiti prolaz u četvrtzavršnicu. Njemački Artland Dragons, beogradski FMP i Belgacom Liege koji vodi Dario Gjergja nikako nisu nepremostive prepreke i ako naši košarkaši budu raspoloženi kao protiv Roannea večeras, imamo se pravo nadati barem ponavljanju rezultata od pretprošle sezone kada su Mravi igrali u četvrtzavršnici tadašnjeg FIBA Eurokupa.