Dimnjačarsko zanimanje vratilo se u modu, a posla ima kao i prije

Autor: Ivana Keleš, FOTO: Jabuka TV 1/9/2016 10:49

Kada ih vidite primate se za dugme. Navodno donose sreću, a njihov posao od iznimne je važnosti. Naravno, riječ je o dimnjačarima. Njihov posao nije nimalo jednostavan, a za svakodnevno penjanje na krovove zgrada i kuća, moraju pobijediti i strah od visine.

– Dolazimo dva do tri puta godišnje na čišćenje dimnjaka, kontrolu plinskih trošila senzorima i čišćenje priključnih cijevi – rekao je dimnjačar Damir Orešić te dodao kako se u zimskom razdoblju teže radi zbog lošijih vremenskih uvjeta.

Dimnjačari sa sobom na posao uvijek nose osnovnu opremu, uže s kolutom koji ima kuglu, četku i uteg koji vuče četku kroz dimnjak te čisti trulež i talog iz dimnjaka. Osim toga, sa sobom imaju i razne alate za brušenje dimnjaka, te sajle i četke za kotlove.

Iako danas dosta građana zaboravlja na obvezu čišćenja dimnjaka, dimnjačari kažu da posla ima isto kao i prije.

– Posla uvijek ima jednako. Sada više nema toliko grijanja na naftu i drva, jer je većina ljudi prešla na plin – objasnio je Orešić. 

Također, dimnjačarsko zanimanje u zadnjih se nekoliko godina vratilo u modu.

– Cijelo se desetljeće nitko nije htio školovati za dimnjačara. Sada se puno više mladih odlučuje za naše zanimanje – izjavio je Orešić.

U Zagrebu je danas raspoređeno oko 150 dimnjačara, a nedavno su dobili i zajedničku koncesiju prema kojoj su raspoređeni po kvartovima.

Sezona grijanja je u punom jeku, a neočišćeni i neispravni dimnjaci mogu dovesti do raznih tragedije. Uz to kazna za neočišćeni dimnjak iznose od 500 do 2.000 kuna. Stoga se ne bojte se pozvati dimnjačara jer osim što će vam očistiti dimnjak, ako je vjerovati legendi, možda vam zaista donese i sreću.