Da biste bili muškarac ne morate biti agresivni

Autor: Kristina Križić 11/8/2012 14:24

Što je zajedno mladićima iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore? Svi imaju zajednički moto: Budi muško, mijenjaj pravila. Iako je većina muškaraca na području zapadnog Balkana odgojena u patrijarhalnom duhu gdje se zna tko je glava obitelji, mnogi mladići svjesni su da su se vremena promijenila.

U svojim edukativnim radionicama nastoje obrazovati vršnjake o takozvanom lažnom muškom ponašanju, odnosno da se muškarac ponaša kako to od njega društvo očekuje.

-.-Prt Scr Jabuka TV-.-– Dečki često svoju muškost dokazuju na krivi način: agresivnošću, svrstavanju u određenu navijačku skupinu ili nebrigom o vlastitom zdravlju pa zbog toga stvaljaju macho masku kako bi ispunili očekivanja okoline – ispričao nam je Mislav Mihael Mandir iz Organizacije mladih Status: M.

Dodao je kako je jedna od poruka ovih radionica da ne morate biti agresivni da biste bili muškarcem.

Uloga muškarca u današnjem društvu se mijenja, pa tako neki shvaćaju da za mladiće u svim kulturama i sredinama, adolescencija je vrijeme ogromne tranzicije jer tada nastoje definirati sebe i svoje ciljeve. Nedavno istraživanje provedeno među odraslim muškarcima u Hrvatskoj je pokazalo kako je oko 30 posto ispitanika izvršilo nasilje nad ženama barem jednom, oko 30 posto je doživjelo nasilje od strane nastavnika u školi, dok je gotov 70 posto njih bilo ošamareno ili udareno po stražnjici od strane roditelja za vrijeme odrastanja.

– S vršnjacima razgovaramo o svemu. Pomažemo im u shvaćanju razlike između biološkog ustroja i društvene uloge. Mislim da je najvažnija ta vršnjačka edukacija jer s njima ne razgovaramo kao ozbiljni ljudi, već kao vršnjaci koji su prošli kroz istu situaciju i žele podijeliti svoje iskustvo. Naš program im pokazuje drugu stranu maskuliniteta: odgovornu – ispričao nam je Mandir.

CARE International okupio udruge iz spomenutih zemalja kao bi implementirao program Inicijativa mladića. Kao dio procesa izgradnje kapaciteta za lokalne partnerske organizacije, CARE International organizirao je niz putovanja u suradnji s organizacijama iz Irske. Putovanja su pružila priliku za partnere iz zemalja zapadnog Balkana i Sjeverne Irske da razmijene iskustva i uče jedni od drugih o radu s mladićima te da se osvrnu na sličnosti i razlike između maskuliniteta i mladih u dvije različite sredine. Ove interakcije omogućile su mladićima da razmišljaju o procesima rješavanja sukoba iz šire perspektive i da stvore nova, međukulturalna prijateljstva.

 

Prijašnji članakDo prve autobusne stanice pješači se sat vremena
Slijedeći članakSve brigade imat će svoje parkove do kraja godine