Cibona pobjedom nad Zadrom produžila nadu

Autor:: Petar Kliškinić / Vedran Tolić 6/6/2010 11:57

U uzbudljivoj i dramatičnoj trećoj finalnoj utakmici prvenstva Hrvatske u košarci, Cibona je na svom parketu pobijedila Zadar rezultatom 87:81, te produžila nadu za osvajanje titule. Bio je to meč u kojem je atmosfera bila na visokoj razini tijekom 40 minuta igre, a predstava obje ekipe pokazala je kako ljubitelji košarke mogu biti optimistični što se tiče budućnosti.

-.-Antonio Bronic/ PIXSELL-.-Jamont Gordon
Jamont Gordon
Photo Antonio Bronic/ PIXSELL
Zadrane je bodrila velika skupina navijača koji su zauzeli cijelu ‘zelenu tribinu’. Tornado se pokazao u odličnom svjetlu.

Bez obzira na poraz Zadrani nisu nezadovoljni izdanjem i željno čekaju idući utorak i susret na domaćem parketu.

– Cibona je apsolutno zaslužila ovu pobjedu. Imali su odličan postotak šuta tokom cijelog susreta. Sad se serija seli u Zadar i sve je moguće do kraja – optimistički je rekao trener Zadra Danijel Jusup.

Nezaustavljivi Gordon

Domaćini su bolje otvorili utakmicu, ponajviše zahvaljujući tricama Jamonta Gordona. No, pred kraj prve četvrtine Zadar je pohvatao sve konce igre i pokazao kako će Ciboni biti dostojan suparnik. Sjajni Cibonin Amerikanac svojom igrom izluđivao je obrambene igrače Zadra, a u 13. minuti utakmice pogodio je svoja nova dva šuta za tri poena i odveo Cibonu na plus 10. U tom periodu igre Zadar je na životu držao jedino Hrvoje Perić s nekoliko sjajnih ulaza pod koš, pa se na odmor otišlo s rezultatom 45:33 u korist Vukova. Već tada gledatelji na tribinama uočili su kako Marko Tomas igra s bolnom grimasom na licu. Naime, ponajbolji Cibonin igrač ove sezone osjetio je laganu bol ahilove tetive, ali je ipak odlučio stisnuti zube i pomoći ekipi, barem u prvom dijelu susreta.

– Marko je osjetio bol u predjelu Ahilove tetive još na treningu u petak i bilo je upitno hoće li uopće nastupiti danas. Ne znam hoće li igrati u Zadru, treba vidjeti što će reći doktori. Također, na ovoj utakmici nismo mogli računati ni na Bagarića zbog ozljede leđa – objasnio je trener Cibone Velimir Perasović.

Drama pred kraj susreta

Umjesto Tomasa je u igru ušao Robert Troha koji je na uvodu treće četvrtine ubacio svoju prvu od ukupno dvije trice, dok su ga Gordon i Vukušić pratili, pogotovo potonji sa sjajnim šuterskim danom.

-.-Antonio Bronic/ PIXSELL-.-(arhivska fotografija)
(arhivska fotografija)
S druge strane razigran je bio tandem Stipčević-Boisa koji je u  nekoliko navrata izigrao Ciboninu obranu i doveo Zadra do minimalnog zaostatka. Ipak, domaći su se vrlo brzo vratili na pristojnu distancu od deset koševa razlike i činilo se kako mogu bez prevelikih opterećenja privesti utakmicu kraju.

Posljednja četvrtina počela je sjajnim tricama Vedrana Vukušića i Bojana Bogdanovića. Važno je naglasiti kako je cijelu utakmicu Bogdanović odigrao na visokom nivou, što je najbolje osjetio Rok Stipčević kojem je mladi Bojan ukrao loptu u nekoliko navrata.

Zadrani priznaju, ali nerado, da ih je sjajan Cibonin šut uništio i odlučio pobjednika.

– Oni su pogodili sve što su šutirali. Mi smo početkom treće četvrtine čak i vodili pola koša i tada smo morali prelomiti susret na našu stranu. Moramo se nositi s pritiskom, nema lagane utakmice protiv Cibone. Ako želimo biti prvaci treba nam velika podrška navijača u utorak – rekao je kapetan Zadra Tomislav Ružić.

U preostalih 5 minuta igre Zadar je ipak uspio odvesti utakmicu u dramatične vode i 3.500 okupljenih gledatelja moglo je očekivati egal u završnici, ali Bogdanović, Gordon i posebno Lukša Andrić odveli su Cibonu do pobjede i konačnog rezultata 87:81. U posljednjoj minuti zaiskrilo je između Gordona i Stipčevića, te su obojica zaradili tehničku pogrešku.

Odlična Cibonina šuterska večer

-.-Goran Jakus/ PIXSELL-.-Velimir Perasović
Velimir Perasović
Photo Goran Jakus/ PIXSELL
Cibonin strateg Velimir Perasović slavio je pobjedu, ali mu je raspoloženje pokvarila ozljeda Marka Tomasa.

– Ovu utakmicu smo odigrali napadački puno bolje nego u protekloj utakmici, te smo sjajno gađali šuteve za tri poena. Utakmica je bila jako nervozna zbog važnosti susreta, a mi smo osjećali ogroman pritisak. U slučaju naše pobjede u utorak, loptica favorita okrenula bi se na našu stranu – rekao je trener Cibone Velimir Perasović.

Kod domaćina najefikasniji su bili Gordon s 21. košem, te Vedran Vukušić s 16 poena i stopostotnim šutom za tri (5/5). Hrvoje Perić je postigao 22 koša, a Vladimir Boisa 17 kod Zadrana.

Podsjetimo da se finalna serija igra na tri dobivena susreta, tako da Zadar u utorak pred svojim navijačima u Višnjiku ima veliku priliku za slavlje. Ako Zadar tu utakmicu izgubi, u subotu će se u Draženovom domu igrati zadnja utakmica u kojoj će se odlučiti prvak Hrvatske za ovu sezonu.

Cibona – Zadar 87:81 (21:17, 24:16, 15:19, 27:29)

ZAGREB. Dvorana Dražen Petrović. Gledatelja: 3.500. Suci: Dožai (Zagreb), Herceg (Zabok) i Radović (Dubrovnik).

CIBONA: Vrbanc, Gordon (21), Bogdanović (14), Troha (9), Radošević (6), Vukušić (16), Andrić (13), Bagarić, Zubčić, I.Tomas, Udrih, M.Tomas (4).

ZADAR: Perić (21), Stipčević (15), Boisa (17), Batur, Šarlija, Marčinković, Ružić(9), Bilan, Morović (6), Car (10), Škifić, Plaisted (2).