Žrtva sam zlostavljanja na društvenim mrežama

Autor: Valentina Jarnjak Glavaš 10/19/2013 11:09

Nakon provedenog opsežnog istraživanja, Hrabri telefon i Poliklinika za zaštitu djece Grada Zagreba došli su do zabrinjavajućih rezultata. Na uzorku od 1489 djece u osnovnim i srednjim školama, koliko je sudjelovalo u ovom istraživanju, 18 posto djece navodi da možda pristalo naći se s nepoznatom osobom koju su upoznali putem društvene mreže, a čak osam posto djece to je već i učinilo.

Upravo zbog neprimjerenog korištenja društvenih mreža kod maloljetnika u dobi od 11 do 18 godina, pojava cyberbullyinga sve je češća. 

Jedan od najpoznatijih slučaja koji u posljednje vrijeme pogađa hrvatsku javnost onaj je “Vinkovačkih k…i”.

Brojne djevojke iz Vinkovaca na Facebook-u su bile izložene elektroničkom nasilju pojedinca kojeg čak ni policija nije uspjela još uvijek pronaći. Jedna od tih djevojaka je i Marija Renić, inače aktivna u Društvu za komunikacijsku i medijsku kulturu.

– Nakon što se grupa pod nazivom “Vinkovačke k…e” prvi puta pojavila na Facebook-u, oštro sam se zalagala za njezino ukidanje i pronalaženje krivca i zato sam i sama postala meta – ispričala je Marija Renić i dodala kako je objavljivanje njezinih fotografija u ovoj grupi bila jedna vrsta osvete.

Facebook je nekoliko puta upozoren da se radi o grupi koja omalovažava djevojke, od kojih su neke i maloljetne, te da se koriste fotografije tih istih djevojaka ali pomaka nije bilo.

– Pisali smo protestna pisma na engleskom jeziku, ali u početku nismo nailazili na razumijevanje, a ja sam cijelo to vrijeme bila meta i prozivana sam najvećom k…om od svih – svjedočila je žrtva i dodala da je bilo potrebno pet dana da vlasnik društvene mreže reagira i ukine spornu grupu. U tih pet dana, šteta koja je učinjena djevojkama, je nepopravljiva.

Većina žrtvi podnijela je kaznene prijave protiv počinitelja, ali na tom području još uvijek nema nikakvih pomaka a policija se aktivnije uključila samo u onim slučajevima u kojima se radi o maloljetnicima.

Rezultati istraživanja Hrabrog telefona i Poliklinike za zaštitu djece prema kojima čak dvoje od troje djece prije nego navrši 13 godina života otvori svoj Facebook profil ozbiljan su alarm za roditelje i institucije pri suočavanju s elektroničkim zlostavljanjem.

Sve to izneseno je na Okruglom stolu održanom u sklopu šeste Komunikološke škole Matice hrvatske.