Zastupnici podržali Centar za gospodarenje otpadom

Autor: Iva Nikšić 12/19/2013 20:06

Ne bi li što prije bili gotovi i otišli na svečani božićni domjenak u palaču Dverce, gradski su zastupnici preostale točke dnevnog reda rješavali po brzom i kratkom postupku. Jednoglasno su usvojili prijedlog o osnivanju Zagrebačkog centra za gospodarenje otpadom kao društva s ograničenom odgovornošću.

Prema obrazloženju, cilj osnivanja ovog Centra je uspostava sustava održivog gospodarenja otpadom Grada Zagreba s temeljnim kapitalom od 20.000 kuna. Kako bi Centar što bolje funkcionirao, pročelnica Gradskog ureda za gospodarstvo, rad i poduzetništvo predložila je osnivanje tvrtke kroz koju će se kanalizirati svi poslovi.

– Uspostava održivog gospodarenja otpadom složen je i kompleksan sustav koji iziskuje rad svih nadležnih upravnih tijela u Gradu Zagrebu stoga je osnivanje tvrtke nužan potez – rekla je pročelnica Mirka Jozić.

Isto tako, gradski su zastupnici jednoglasno prihvatili Odluku o prijenosu osnivačkih prava Poliklinike za medicinu rada i sporta s pripadajućim laboratorijem na Grad Zagreb, a laboratorijska se oprema time daje na korištenje Gradu bez naknade. Prava i obveze se sa Zagrebačkog sportskog saveza kao dosadašnjeg osnivača prenose na Grad Zagreb. Odluku o prijenosu osnivačkih prava zatražio je Savez 12. prosinca, a Grad Zagreb je prijenos prihvatio.

Građani će otpad razvrstavati u dvije kante

Prije toga, gradski zastupnici jednoglasno su usvojili prijedlog gradonačelnika Milana Bandića o javnoj usluzi prikupljanja komunalnog i biorazgradivog otpada, prikupljanje krupnog otpada kao i razvrstavanje otpada koju trebaju osigurati sve jedinice lokalne samouprave. Time će se u nekoliko naselja do 1. srpnja sljedeće godine provesti pilot projekti kako bi građani bili upoznati s novim načinima zbrinjavanja otpada.

– Ovo je kvalitetan iskorak za grad Zagreb. Tako će jedno kućanstvo trebati minimalno kantu od 60 litara za miješani i kantu od 30 litara za biorazgradivi otpad. Predlažemo da se smeće odvozi dva puta tjedno iako svaka četvrt može podnijeti zahtjev za višekratnim odvozom – istaknuo je Marijan Maras, pročelnik Gradskog ureda za energetiku, zaštitu okoliša i održivi razvoj te dodao kako je takva mjera stimulativna kako bi se smanjila količina otpada.

Stanari stambenih zgrada bez obzira na broj članova ‘imaju pravo’ proizvesti istu količinu otpada kao i kućanstva, ali će oni otpad razdvajati u posebne, ekološki razgradive vrećice. Također je bilo riječi o tome kako je potrebno na svakog 500 do 1000 stanovnika napraviti takozvani zeleni otok kako bi građani mogli razvrstavati otpad na staklo, papir, plastiku i tkaninu.

– Sistem zelenih otoka je motivirajuća mjera za sve građane koji otpad razdvajaju, a time bi komunalnog odnosno miješanog otpada bilo manje i u njihovim kantama. Razdvajanje otpada je besplatno – podsjetio je gradski zastupnik Vladimir Ferdelji.