Svjetski dan glasa

Koristimo ga svaki dan – dok pričamo, pjevamo, smijemo se ili vičemo. Glas je jedno od naših najvažnijih oruđa u svakodnevnoj komunikaciji, a često ga uzimamo zdravo za gotovo. No znate li kako glas zapravo nastaje, što ga može oslabiti i kako ga možemo sačuvati? U nastavku donosimo više o tom nevidljivom, ali itekako važnom dijelu nas.

„Nažalost, o glasu najmanje razmišljamo, a zapravo on je osnova komunikacije. Svi pamtimo one situacije kada ostanemo bez glasa, zbog laringitisa ili prehlade, i koliko nam je tada teško – a da ne govorimo o nekim ozbiljnijim poremećajima glasa. U principu, javnost bi trebala biti bolje informirana o tome što se sve može dogoditi s glasom, koje su štetne navike, i kako se to može prevenirati – jer uvijek je bolje spriječiti nego liječiti.“

-izv. prof. Ana Bonetti, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Odsjek za logopediju

Upravo zato što ga svakodnevno koristimo, a rijetko pazimo na njega, stručnjaci s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu organizirali su Znanstveno-stručni simpozij povodom Svjetskog dana glasa.

„Mi već tradicionalno organiziramo ovaj simpozij, a ovo je četvrti međunarodni po redu. Obilježavamo ga mi s ERF-a u Zagrebu, Fakultet za logopediju u Rijeci i KBC Rijeka – svake druge godine kroz niz stručnih i pozvanih predavanja. Time se posebno naglašava važna suradnja između dvije povezane struke – logopeda i liječnika.“

-izv. prof. dr. sc. Ana Bonetti, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Odsjek za logopediju

Više o najčešćim problemima vezanima uz glas i glasnice pojasnila je otorinolaringologinja doc. dr. sc. Dijana Maržić.

„Najčešće nam pacijenti dolaze tek kad primijete da im je narušena kvaliteta ili zdravlje glasa. Zato kroz ovakve javnozdravstvene akcije želimo poručiti da glas, kao i ostatak našeg zdravlja, treba čuvati i o njemu se brinuti. Kako? Prvo, važno je imati pravilnu tehniku govora, a ona ne postoji bez kvalitetnog disanja. Disanje je temelj – udah, izdah, i tek tada nastaje glas. Sljedeći važan čimbenik je dobra hidratacija, jer ona pomaže i općem zdravlju, ali i zdravlju glasnica. Zdrava prehrana također ima važnu ulogu – u posljednje vrijeme bilježimo sve više slučajeva refluksa, povrata kiseline i žgaravice, što utječe na pojavu disfonije, odnosno promjene kvalitete glasa. Tu su i alkohol i pušenje, koji značajno narušavaju glas, ali i povećavaju rizik od malignih bolesti. Svaka promjena glasa koja traje dulje od dva do tri tjedna, bez znakova poboljšanja, znak je da se treba obratiti liječniku – kako bi se postavila dijagnoza i, po potrebi, započelo liječenje i rehabilitacija.“

-doc. dr. sc. Dijana Maržić, specijalist otorinolaringologije

A kako zapravo izgleda ta rehabilitacija?

„Često nam pacijenti dođu nakon što su dulje vrijeme promukli, ali nisu odmarali glas – nastavili su govoriti istim tempom koji ih je i doveo do problema. Glasnice su mišići i, baš kao i svaki drugi mišić, trebaju odmor. Infekcije gornjih dišnih puteva također utječu na glas, pa ih je važno spriječiti – kapima za nos, inhalacijom, zdravom prehranom i općenito – zdravim stilom života.“

-doc. dr. sc. Dijana Maržić, specijalist otorinolaringologije

Iako ga svakodnevno koristimo, često zaboravimo koliko je glas važan – sve dok ne počne „zatajivati“. Upravo zato, vrijedi ga njegovati dok je zdrav. Jer kad jednom utihne, shvatimo koliko zapravo znači. Glas nije samo sredstvo – on je dio naše osobnosti, naš potpis u svijetu. Čuvajmo ga.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA

Prijašnji članakPredstavljena knjiga Envera Palalića “Travnik u retrovizoru”
Slijedeći članakUmjetnost i ART terapija