Prosvjed 200-injak roditelja djece s invaliditetom

Autor: Gorana Banjeglav 1/28/2014 16:40

Nezadovoljni odnosom Vlade prema osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju, 200-injak roditelja djece s invaliditetom iz cijele Hrvatske okupilo se na Markovom trgu i održalo mirni prosvjed. Kako kažu, traže da se roditeljima djece s teškoćama u razvoju ili invaliditetom vrati status njegovatelja, osobama s invaliditetom prava na ortopedska pomagala sukladno prijašnjem pravilniku i status manjine te uvođenje invalidske kvote na svim razinama vlasti.

– Ono što nas najviše muči je to što djeca nemaju osnovno, poput zdravstvene zaštite, rehabilitacije, nisu uključena u vrtiće i škole, nemaju asistente tako da nam je doista teško što se toga tiče. Od malih nogu nema rane intervencije u cijeloj Slavoniji – naglasila je Viktorija Matin, majka iz Vukovara.

Roditelji su razočarani odnosom države, ali i lokalne samouprave prema svojoj djeci te ističu da ne traže više novca nego samo njegovo drugačije korištenje.

– Jednostavno nas usporavaju u svemu. Roditelji koji dobiju status njegovatelja, koji dobiju neka prava, poput parkirnih mjesta ili ortopedskih pomagala koja nam trebaju nailaze na nekakve prepreke. Nikad nema nikakvih olakšanja. Uz sve dijagnoze koje imaju naša djeca, nailazimo na probleme koje nam birokracija stvara, ne izlazi nam u susret kako bi trebala – istaknuo je Rade Doknić, otac iz Rijeke.

– Susrećemo se s dugim listama čekanja u svim ustanovama, od socijalne skrbi, preko prosvjete, do zdravstva i tu su najveći problemi – dodala je Štefica Starinec, majka iz Krapinsko-zagorske županije.

Zasad se sve svodi na roditelje koji su spremni odvojiti svoje vrijeme, organizirati se u udruge i pokušati nešto promijeniti.

– Sve se svodi na civilni sektor. U Vukovaru djeluje Udruga Vukovarski leptirići, mi rositelji smo prinuđeni sve sami rješavati, osigurati prostor, opremu, novac i educirati struku – naglasila je Matin.

– Situacija u državi je takva kakva je, no mislim da bi se trebali držati prava koja imaju djeca i osobe s invaliditetom u Europskoj uniji. Bilo bi to za nas i za djecu puno bolje – zaključila je Starinec.