Izložba Parovi stolaca

U Etnografskom muzeju u Zagrebu postavljena je zanimljiva i edukativna izložba pod nazivom Parovi stolaca koja je rezultat međunarodne suradnje s Etnografskim muzejom u Budimpešti. Ova izložba donosi jedinstveni prikaz tradicijskih predmeta za sjedenje kroz usporedbu i povezivanje fundusa dvaju muzeja. Izloženi su razni oblici stolaca koji svjedoče o kulturnim, estetskim i funkcionalnim razlikama, ali i sličnostima u svakodnevnom životu dviju regija. Parovi predmeta postavljeni su tako da ilustriraju slične funkcije, ali i različite pristupe izradi, materijalima i dizajnu kroz povijest. Izložba potiče posjetitelje na razmišljanje o tome kako svakodnevni predmeti poput stolaca mogu odražavati šire kulturne obrasce, običaje i način života. Kroz ovu suradnju, oba muzeja obogaćuju svoje prezentacije i potiču dijalog između različitih kulturnih nasljeđa.

U okviru nastavka međunarodne suradnje s Etnografskim muzejom u Budimpešti, Etnografski muzej u Zagrebu predstavio je zajedničku izložbu pod nazivom Parovi stolaca. Ova suradnja još jednom potvrđuje važnost povezivanja kulturnih institucija u cilju očuvanja i predstavljanja zajedničke baštine. Polazište izložbe čini namještaj za sjedenje s posebnim naglaskom na stolce i slične predmete bez naslona koji dolaze iz bogatih zbirki oba muzeja. Postavljeni predmeti promatraju se u paru čime se vizualno i kontekstualno uspoređuju sličnosti i razlike u funkciji, oblikovanju, materijalima te kulturnom značenju. Na taj način izložba ne prikazuje samo funkcionalne predmete, već otkriva i priče o svakodnevnom životu, običajima i estetici u različitim vremenskim i geografskim kontekstima. Parovi stolaca pozivaju posjetitelje na promišljanje o kulturnim dodirima i razlikama kroz prizmu naizgled jednostavnog, ali vrlo značajnog predmeta: stolca.

Riječ je zapravo o parovima stolaca iz Etnografskog muzeja Budimpešte i Etnografskog muzeja u Zagrebu. Riječ je o zajedničkoj izložbi. Koncept same izložbe potječe iz Etnografskog muzeja u Budimpešti koji je upario svoje stolce sa stolcima koje su radili umjetnici i s nekim stolcima koje su prikupili za zbirku iz svakodnevice. Mi smo svoje stolce uparili zapravo s njihovima. Imamo nekoliko primjeraka u zbirci koji su radovi naših majstora stolara koji su ih izradili prema originalnom primjeru. Riječ je o nekoj vrsti replika, ali se radi zapravo o kontinuitetu tradicije.Zvjezdana Antoš, ravnateljica Etnografskog muzeja u Zagrebu

Izložba stvara poveznicu, dijalog i kreativni mentalni prostor između tradicionalnih predmeta i njihovih suvremenih interpretacija potičući razmišljanje o kreativnosti, materijalima, izradi te promjenama u načinu korištenja stolaca kroz vrijeme. Prikazani parovi predmeta ukazuju na raznolikost, ali i sličnosti u funkcionalnim rješenjima i estetskim vrijednostima. Osim što svjedoči o važnosti ovog jednostavnog, ali svakodnevno prisutnog predmeta, izložba također odražava duboku kulturološku povezanost između Mađarske i Hrvatske i to upravo kroz prizmu stolca kao kulturnog objekta.

Važno je napomenuti kako hrvatski stolci dolaze iz raznih dijelova Lijepe naše čime se dodatno ističe regionalna raznolikost i bogatstvo tradicijske baštine. Svaki kraj Hrvatske ima svoje specifične karakteristike u izradi namještaja, a stolci su jedan od najzanimljivijih primjera te raznolikosti. Dotična raznolikost ne samo da odražava funkcionalne potrebe lokalnog stanovništva, već i kulturne osobitosti pojedinih regija. Hrvatski stolci tako nisu samo predmet svakodnevne upotrebe, već i vrijedan dio kulturnog identiteta koji spaja prošlost i sadašnjost.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA

Prijašnji članakKnjižnična građa kao izložbeni medij: Odjel knjižnice Muzeja Slavonije
Slijedeći članakNacionalni dan hitne medicinske službe