Duvnjak bolji od zagrebačkih rukometaša

Autor: Ivana Šimac 11/27/2014 10:12

Rukometaši Prvog plinarskog društva Zagreb poraženi su na gostovanju u sjevernom njemačkom gradu Kielu, gdje ih je istoimeni domaćin svladao u sklopu 07. kola EHF Lige prvaka. Konačni rezultat glasio je 34:27 (16:16) u korist njemačkog  rukometnog prvaka THW Kiela. Ovom pobjedom popularne Zebre uzvratile su zagrebačkim Lavovima za iznenađujući poraz na otvaranju ovogodišnjeg izdanja Lige prvaka, kada je pred više od 11 tisuća Zagrepčana bolji bio hrvatski rukometni prvak rezultatom 27:25.

U uzavreloj atmosferi, pred više od sedam tisuća bučnih njemačkih navijača, igrači Veselina Vujovića pokazali su dobar rukomet te su većim dijelom utakmice bili ravnopravan protivnik deseterostruko skupljoj momčadi. Njemački „dream team“ predvođen najbolji svjetskim rukometašem Domagojem Duvnjakom na koncu je, ipak, pokazao više i zasluženo stigao do šeste pobjede u sklopu najelitnijeg klupskog natjecanja u Europi , a ako je suditi po viđenom u srijedu, 26. studenog u Sparkassen Areni, neće biti preveliko iznenađenje ukoliko momci Alfreda Gislassona na koncu sezone ostanu na samo jednom porazu – onom zagrebačkom.

Na put u Kiel trener Vujović nije poveo ozlijeđene Stipu Mandalinića i Domagoja Pavlovića, kao ni treće lijevo krilo Antonija Kovačevića. S druge strane Islanđanin na klupi THW Kiela Alfred Gislasson nije mogao računati na ozlijeđene vanjske igrače, Čeha Filipa Jichu i sunarodnjaka Arona Palmarssona.

Trener PPD Zagreba Veselin Vujović utakmicu je otvorio s 5-1 obranom u kojoj je Lovro Šprem igrao najisturenijeg igrača, dok su uz njega na terenu bili Filip Ivić, Luka Stepančić, Sandro Obranović, Josip Valčić, Luka Raković i Leon Šušnja.

Domaćini su također krenuli s 5-1 obranom i Domagojem Duvnjakom kao najisturenijim čovjekom. Na parketu su još bili Andreas Palicka, Christian Sprenger, Steffen Weinhold, Joan Canellas, Patrick Wiencek i Dominik Klein. U fazi obrane Španjolca Canellasa mijenjao je Rene Toft Hansen.

Domaćin je susret otvorio serijom 3:0, nakon čega je trener Vujović u 4. minuti Šprema zamijenio imenjakom Mihićem. Upravo je drugi Lovro, nekoliko sekundi nakon ulaska, postigao prvi pogodak za PPD Zagreb.

U svom naumu da iznenadi protivnika pomalo izmiješanim sastavom (Šušnja umjesto Brozovića, Raković  umjesto Horvata, Šebetić kao izvođač sedmeraca) trener Vujović je djelomično i uspio, a to se najbolje oslikavalo na semaforu gdje je domaćin u 15. minuti imao tek „mršavih“ plus jedan (7:6).

U drugoj polovici prvog poluvremena spustili su se zagrebaši u 6-0 obranu, a umjesto borbenog Šušnje u igru je ušao Ilija Brozović. Otprilike u isto vrijeme na desnom vanjskom Luku Stepančića zamijenio je imenjak Šebetić (u prvih 15 minuta realizirao tri sedmerca), dok je na lijevom vanjskom zaigrao iskusniTonči Valčić.

U 22. minuti isključen je Domagoj Duvnjak, a nakon toga trener Vujović s agresivnom 4-2 obranom (Šprem i Mihić istureni) radi dodatni pritisak na domaćina te je u 25. minuti rezultat 13:12 za Kiel. Nakon tri uspješno realizirana sedmerca Luka Šebetić postigao je u 27. minuti dva vezana gola iz igre, a minutu kasnije Lovro Mihić uspješno izvedenim kontranapadom donosi hrvatskom prvaku prvu vodstvo na utakmici (14:15).

Do konca poluvremena za domaćina su poentirali Duvnjak i Sprenger, dok je Josip Valčić postavio konačnih 16:16.

U nastavak zagrebaši kreću s čovjekom manje (krajem prvog poluvremena isključen Obranović), a na parketu su Ivić-Šprem-Brozović-Šebetić-J. Valčić-T. Valčić. Kod Nijemaca na terenu su Weinhold-Spranger-Duvnjak-Klein-Wiencik-Toft Hansen-Palicka.

U prvom napadu umjesto vratara Ivića ulazi s markerom kapetan Zlatko Horvat, ali njegov prvi udarac s krila brani Andreas Palicka. Domišljat pokušaj rukometaša Kiela da zapucaju na prazan gol osujetio je dokapetan Josip Valčić koji je uskočio u prostor i u maniri najboljih vratara stao na put lopti koja je išla u praznu mrežu.

Tek što se u igru vratio Obranović isključen je Zlatko Horvat, a Joan Canellas iz četvrtog pokušaja realiziranja sedmerca ostaje na stopostotnom učinku. Kao i u prvom poluvremenu domaćin radi seriju 3:0, a trener Vujović već nakon prvih pet minuta nastavka zove minutu predaha.

U 35. minuti u igri je i treći desni vanjski. Nakon imenjaka Stepančića i Šebetića priliku je dobio i Marijo Vuglač. Odmah potom, kao repriza iz prvog poluvremena, iz igra izlazi Šprem a ulazi imenjak mu Mihić.

Nažalost, u 40. minuti, nakon serije domaćina 7:1 (23:17), trener Veselin Vujović primoran je pozvati još jednu minutu predaha nakon koje u igru ulaze Luka Stepančić i Teo Čorić. Koji trenutak ranije Filipa Ivića na vratima je zamijenio Ivan Stevanović.

Dvama pogocima Luke Stepančića i jednim Zlatka Horvata Zagreb radi mini seriju i dolazi do zaostatka od 24:20 što je primoralo domaćeg trenera Gislassona da pozove minutu predaha.

U posljednjih petnaestak minuta zagrebaši su se hrabro borili, ali ponestalo je benzina i na koncu su morali stisnuti ruku protivniku koji je večeras, posebno u drugom poluvremenu, bio apsolutno bolja momčad i koji je zasluženo slavio rezultatom 34:27 (16:16).

Pred rukometašima Prvog plinarskog društva Zagreb utakmica je 13. kola SEHA Gazprom South Stream lige. Veću srijedu, 03. prosinca gostovati će igrači Veselina Vujovića u Novom Sadu gdje će ih dočekati prvaci Srbije – rukometni klub Vojvodina. Slijedeći susret Lige prvaka naše rukometne prvake očekuje u utorak, 09. prosinca kada u Arenu Zagreb stiže francuski Paris Saint – Germain predvođen hrvatskim reprezentativcima Igorom Vorijem, Markom Kopljarom i Jakovom Gojunom.

HC THW Kiel: Pallicka 12 obrana, Sonne 3 obrane; Duvnjak 7, Ranke, Toft Hansen, Sprenger 4, Weinhold 9, Wiencek 2, Ekberg, Lauge, Canellas 6(4), Dahmke 2, Klein 4, Vujin

RK PPD Zagreb: Stevanović 5 obrana, Ivić 8 obrana; Mihić 3, Brozović 2, Stepančić 5, Šprem, Čorić,  Šebetić 5(3), Raković 2, Horvat 1, Šušnja 1, J. Valčić 4, T. Valčić, Obranović 3, Vuglač 1, Lukačec