Mladi Kadeti Zagreba peti u Europi

Autor: Valentina Jarnjak Glavaš 12/3/2010 12:16

Nakon jučerašnje uzbudljive završnice protiv latvijskog Keyzamerzsa i trijumfa doslovno u zadnjoj sekundi, u današnjoj utakmici za 5. mjesto mlađi kadeti Zagreb Croatia osiguranja pobrinuli su se malo ranije riješiti pitanje pobjednika. U ‘malom finalu’ bili su bolji od ukrajinske momčadi Čerkaski majmuni, na kraju s uvjerljivih 74:92. Briljirala su trojica koja su na ovom turniru i inače ponijela najveći teret.

Ante Rebić se sa 23 poena i 21 skokom (11+10) vratio nakon jučerašnje malo rezerviranije partije. Jakša Milatić je bio najefikasniji igrač naše momčadi sa 30 poena, od čega je 13 ubacio u zadnjih sedam minuta. Luka Žugaj je odradio veliki posao pod koševima (17 poena, 8 skokova), pogotovo u situaciji kad su Mravi vrlo brzo ostali bez danas indisponiranog Filipa Huzjaka-Šarca (5. osobna već u 26. minuti).

Serijom 10:0 Zagreb se vratio u igru

Danas nije bio dan ni za Bruna Žnidarca, koji je također zbog pete osobne već na otvaranju zadnje četvrtine preselio na klupu. Njih dvojica su ostali bez poena iz igre (ukupni šut 0 od 10). Svoj doprinos pobjedi dali su zato Niko Gril, Filip Čališ i Gordan Krmek koji su pomogli udarnom trojcu da izbjegne neizvjesnu završnicu i na vrijeme osigura pobjedu.

Gotovo do sredine zadnje četvrtine bila je to izjednačena utakmica. Mravi su u prve tri minute poveli 2:6, ali su Ukrajinci u sljedećih pet minuta okrenuli rezultat u svoju korist (19:11).

Do isteka 10. minute naša je momčad uspjela neutralizirati zaostatak i serijom 0:10, početkom druge četvrtine ponovo povesti (19:21). Ipak, do polovice druge četvrtine još uvijek je suparnička momčad kontrolirala rezultat, tek u zadnjih pet minuta prije poluvremena Mravi su uspjeli serijom koševa Rebića stabilizirati svoje vodstvo i na ’veliki odmor’ otići u plusu za tri poena (36:39).

Trud Ukrajinaca da još jednom preokrenu rezultat u svoju korist donio im je tek izjednačenje sredinom treće četvrtine (47:47). Bio je to znak Mravima da pojačaju svoju igru, u sljedećih nekoliko minuta prednost naše momčadi je serijom 0:9 ponovo otišla u ‘sigurnije vode’ (47:56).

Obrana Mrava je funkcionirala besprijekorno, suparnici su svih osam poena do kraja treće četvrtine postigli s linije slobodnih bacanja, ostali su bez ubačaja iz igre i u zadnji period utakmice naši su mlađi kadeti krenuli s vodstvom od sedam razlike (55:62).

Međutim, pete osobne Huzjaka-Šarca i Žnidarca nakratko su poremetile ritam naše momčadi, pa su se Ukrajinci u 33. minuti približili na samo dva poena zaostatka (66:68). Na sreću, serijom 0:13, u koju je Milatić ugradio 9, a Rebić 4 poena, Mravi su otišli na +15 (66:81) i definitvno potvrdili svoju pobjedu u ovoj utakmici. Do kraja su uspješno održavali visoku prednost i na kraju trijumfirali s visokih +18 (74:92).

-.-KK Zagreb-.-Novković izašao iz bolnice

Igrali su Mravi u ovoj utakmici i za svoga kapetana Marka Novkovića koji je jučer napokon izašao iz bolnice, nakon ozljede već u prvom poluvremenu prve utakmice protiv francuskog ASVEL-a. Nažalost, za Marka je ova sezona vrlo vjerojatno završena i možemo mu poželjeti što uspješniji oporavak i puno strpljenja do povratka na parket.

Koliko je kapetan nedostajao svojim suigračima najočitije je bilo upravo u toj prvoj utakmici, u kojoj su Mravi ’pali’ u zadnjoj minuti. S Novkovićem bi vrlo izvjesno dobili Francuze, a mogli bi se još jače ’pokefati’ i s Litvancima s kojima su izgubili samo šest razlike. U svakom slučaju izborili bi barem plasman u polufinale…

U ovim okolnostima i peto mjesto je veliki uspjeh i potvrda kvalitete ove generacije. U jedinoj do sada također završenoj utakmici razigravanja za konačni plasman, beogradski FMP je pobjedio ASVEL (76:69) i osvojio treće mjesto. Latvijski Kejzamerzs je uvjerljiv u utakmici za sedmo mjesto protiv bjeloruskog Minska, dok će kasnije o pobjedniku turnira odlučiti domaćin CSKA i Košarkaška akademija Šarunasa Marčulionisa.