Na održanoj konferenciji za novinare, predstavnici Klinike za dječje bolesti Zagreb iznijeli su zabrinjavajuće podatke koji ukazuju na dramatičan porast broja teških ozljeda kod djece i adolescenata uslijed nesreća povezanih s korištenjem električnih romobila. Prema riječima stručnjaka, riječ je o zabrinjavajućem trendu koji u posljednjih nekoliko godina postaje sve izraženiji, a broj ozlijeđene djece raste iz godine u godinu. Posebno su alarmantni slučajevi s ozbiljnim posljedicama poput prijeloma, ozljeda glave i dugotrajnih hospitalizacija. Stručnjaci upozoravaju da se najčešće radi o nesavjesnoj vožnji bez zaštitne opreme, o neadekvatnom nadzoru itd. Ovakva situacija zahtijeva hitnu i koordiniranu reakciju svih – roditelja, škole, zakonodavaca i lokalne zajednice kako bi se spriječile nove nesreće i zaštitilo zdravlje najmlađih.
Mi smo primijetili da se nešto događa, pogotovo tijekom 4., 5. i 6. mjeseca kada je toplije vrijeme. Gotovo svakog tjedna su bili jedan ili dva pojedinca koji su stradali uslijed pada s električnog romobila. Onda smo primijetili da je to postalo još intenzivnije. Događa se na redovnoj bazi da je jedan pacijent na intenzivnoj, a da su jedan do dva na odjelu. Jasno nam je bilo tu da se radi o nekakvoj promjeni u odnosu na ranije, ali dok nismo pregledali naše podatke, analizirali ih i usporedili ih u odnosu na prošlu godinu, nismo bili ni svjesni o kakvom se radi dramatičnom porastu tih ozljeda.
– Roko Kralj, pročelnik Zavoda za traumatizam dječje dobi
Predstojnik Klinike za dječju kirurgiju, prof. dr. sc. Stjepan Višnjić, naglasio je kako je broj ozljeda djece uslijed nesreća s električnim romobilima dramatično porastao. Prema njegovim riječima, broj takvih ozljeda se učetverostručio u odnosu na prošlu godinu, a dodatno zabrinjava podatak da su ozljede značajno teže nego što je to uobičajeno kod prometnih nesreća. Posebno ističe da se radi o ozbiljnim traumama, poput prijeloma, ozljeda glave i unutarnjih ozljeda koje često zahtijevaju hitne kirurške intervencije i duži oporavak.
Voditelj Referentnog centra za traumatizam dječje dobi, doc. dr. sc. Miroslav Gjurašin, naglasio je kako je jedan od ključnih zadataka centra redovito praćenje stanja i izvještavanje javnosti o svim relevantnim promjenama koje se odnose na sigurnost i zdravlje djece. Upravo iz tog razloga organizirana je i ova konferencija za medije, kako bi se na vrijeme ukazalo na zabrinjavajući trend porasta broja teških ozljeda kod djece, osobito onih uzrokovanih nesrećama s električnim romobilima.
U posljednjih godinu dana vidjeli smo djecu s ozbiljnim neurokirurškim ozljedama, uključujući slučajeve u kojima se kost pri padu zabila u moždano tkivo. Svaka ozljeda koja poremeti razvoj dječjeg mozga može imati dugotrajne posljedice – od oštećenja sluha i vida do problema s pažnjom, učenjem i ponašanjem. … Važno je da roditelji razgovaraju s djecom i objasne im rizike. Vjerujem da još uvijek imamo priliku zaustaviti ovaj negativan trend na vrijeme. – doc.dr.sc. Miroslav Gjurašin
Električni romobili postali su popularno sredstvo za brzi prijevoz, no njihov brzi razvoj i široka dostupnost nisu bili praćeni dovoljnom edukacijom i sigurnosnim smjernicama, posebno za najmlađe korisnike. Padovi s ovih vozila mogu imati ozbiljne posljedice, pogotovo kod djece čiji je organizam još uvijek u fazi rasta i razvoja. Stoga, porast ozljeda uslijed pada s električnih romobila nije samo medicinski problem, već i društveni izazov koji zahtijeva koordinirane napore svih aktera od roditelja preko obrazovnih institucija do zakonodavnih tijela.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA