Koristimo ga svaki dan – dok pričamo, pjevamo, smijemo se ili vičemo. Glas je jedno od naših najvažnijih oruđa u svakodnevnoj komunikaciji, a često ga uzimamo zdravo za gotovo. No znate li kako glas zapravo nastaje, što ga može oslabiti i kako ga možemo sačuvati? U nastavku donosimo više o tom nevidljivom, ali itekako važnom dijelu nas.
„Nažalost, o glasu najmanje razmišljamo, a zapravo on je osnova komunikacije. Svi pamtimo one situacije kada ostanemo bez glasa, zbog laringitisa ili prehlade, i koliko nam je tada teško – a da ne govorimo o nekim ozbiljnijim poremećajima glasa. U principu, javnost bi trebala biti bolje informirana o tome što se sve može dogoditi s glasom, koje su štetne navike, i kako se to može prevenirati – jer uvijek je bolje spriječiti nego liječiti.“
-izv. prof. Ana Bonetti, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Odsjek za logopediju
Upravo zato što ga svakodnevno koristimo, a rijetko pazimo na njega, stručnjaci s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu organizirali su Znanstveno-stručni simpozij povodom Svjetskog dana glasa.
„Mi već tradicionalno organiziramo ovaj simpozij, a ovo je četvrti međunarodni po redu. Obilježavamo ga mi s ERF-a u Zagrebu, Fakultet za logopediju u Rijeci i KBC Rijeka – svake druge godine kroz niz stručnih i pozvanih predavanja. Time se posebno naglašava važna suradnja između dvije povezane struke – logopeda i liječnika.“
-izv. prof. dr. sc. Ana Bonetti, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Odsjek za logopediju
Više o najčešćim problemima vezanima uz glas i glasnice pojasnila je otorinolaringologinja doc. dr. sc. Dijana Maržić.
-doc. dr. sc. Dijana Maržić, specijalist otorinolaringologije
A kako zapravo izgleda ta rehabilitacija?
„Često nam pacijenti dođu nakon što su dulje vrijeme promukli, ali nisu odmarali glas – nastavili su govoriti istim tempom koji ih je i doveo do problema. Glasnice su mišići i, baš kao i svaki drugi mišić, trebaju odmor. Infekcije gornjih dišnih puteva također utječu na glas, pa ih je važno spriječiti – kapima za nos, inhalacijom, zdravom prehranom i općenito – zdravim stilom života.“
-doc. dr. sc. Dijana Maržić, specijalist otorinolaringologije
Iako ga svakodnevno koristimo, često zaboravimo koliko je glas važan – sve dok ne počne „zatajivati“. Upravo zato, vrijedi ga njegovati dok je zdrav. Jer kad jednom utihne, shvatimo koliko zapravo znači. Glas nije samo sredstvo – on je dio naše osobnosti, naš potpis u svijetu. Čuvajmo ga.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA