Autor: 5/28/2010 7:45
Najviše novca od šest klubova od posebnog interesa u Zagrebu prima Dinamo koji je prošle godine ukupno preko Programa javnih potreba i Poticaja vrhunskog športa primio 27.081.796,45 kuna. Ovaj iznos je gotovo polovica kojeg je grad Zagreb odobrio tim klubovima. Tih šest klubova zajedno su kroz Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport, te Zagrebački športski savez primili 61.046.886,67 kuna što je gotovo trećina svog novca potrošenog na sport u gradu.
Svi klubovi su morali podnijeti izvještaj o utrošenom novcu. Od svih klubova najviše je po svakoj stavci prema očekivanjima potrošio Dinamo.
RK Zagreb i Cibona prošle godine primili vrlo slične iznose
Zanimljivo je kad se usporede troškovi Cibone i RK Zagreba jer ova dva kluba primaju slične iznose. Prva i najveća razlika u troškovima ova dva kluba su pripreme. Naime, Cibona je prošle godine za njih potrošila 328.654,01 kunu, dok je RK Zagreb pripreme izdvojio gotovo deset puta veći iznos, točnije 3.141.005,66 kuna.
Iznos za oba kluba je otprilike jednak kada se zbroje troškovi mlađih dobnih kategorija i razvojnih programa škola. Za razliku od RK Zagreba, kojemu grad podmiruje troškove dvorane, Cibona je prošle godine za održavanje potrošila 2.915.056,63 kuna.
NK Zagreb najveći iznos izdvaja za održavanje stadiona
NK Zagreb prima nešto manji iznos od Cibone i RK Zagreba, no ovaj klub nema međunarodna natjecanja, što je jedna od najvećih rashodovnih stavki u troškovima klubova. Najviše novca NK Zagreba je prema izvještaju, koji je poslan Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i šport, potrošio na održavanje stadiona. Na tu stavku je otišlo 2.500.000 kuna. Malo manji iznos potrošen je za plaće trenera. Iako je riječ o klubu koji dugo nije osvojio nikakav trofej i ne bori se za vrh tablice na pripreme su potrošili malo više od milijun kuna.
Klubovi naveli da su više potrošili nego što su primili
HAVK Mladost za razliku od ostalih klubova pod troškove je naveo plaće igrača u iznosu od 1.478.989,35 kuna, što je uostalom i najveća stavka u njihovom izvještaju. Na trenere se u Mladosti malo manje trošilo tako da je na njih otišlo gotovo 1,3 milijuna kuna. Na domaća natjecanja izdvojeno je 774.333,68 kuna, a na međunarodna 388.547,52 kuna. Kad je riječ o pripremama Mladostaši su skromniji te na njih izdvajaju 242.369,40 kuna.
Zanimljivo je da su gotovo svi klubovi, osim Croatie Sesvete, u svom izvještaju naveli da su potrošili više nego što im je doznačeno. U gradskom uredu navode kako su tu razliku podmirili sami klubovi.