Zbog Bandića djelatnici ZET-a neće dobiti plaću?

Autor:: zagrebancija.com 12/11/2009 16:06

Da nije tužno bilo bi smiješno. Milan Bandić i Slobodan Ljubičić uspjeli su svoje ime upisati na crnu listu poduzetnika i političara koji su 90-ih harali državnim tvrtkama, izvlačili dobit iz njih i potom ih slali u stečaj.


Zagrebački električni tramvaj, najstarija podružnica Zagrebačkog holdinga osnovana jos krajem 19. stoljeća čini se kako će začiniti Božić svojim radnicima i zaposlenicima. Podsjetimo, jučer smo objavili tajni financijski izvještaj Zagrebačkog holdinga iz kojeg je vidljivo kako je dvojac Bandić-Kikaš doveo tu tvrtku u financijski kolaps.

>>PROČITAJTE: Kako su gradski oci financijski uništavali Holding

Danas cemo prezentirati slučaj ZET zbog kojeg će se Holding naći pred dva izbora – djelomična privatizacija ili prodaja imovine. Prema tom financijskom izvještaju, da bi godinu završio na nuli ZET-u nedostaje okruglih pola milijarde kuna. Radi usporedbe, kompletan Zagrebački holding prošle godine ostvario je prihod nesto veći od milijardi kuna od čega je čista ili neto dobit bila oko manja od 100 milijuna kuna.

-.-Slavko Midzor/PIXSELL-.-Ova dramatična i nimalo ugodna situacija za nekoliko tisuća radnika ZET-a rezultat je poslovne politike Milana Bandića i Slobodana Ljubičića koji je do prošle godine upravljao Holdingom u ime Bandića. Podsjetimo, Holding je osnovan u siječnju 2006. godine spajanjem svih gradskih tvrtki. Time se dobila moćna i jedna od najvećih hrvatskih tvrtki (13 tisuća zaposlenih) koja je za razliku od Grada Zagreba mogla podizati kredite bez ograničenja je tvrtka ZET godinama gubitaš te se financirala iz gradskog proračuna, ti gubici su se sve do nedavno mjerili u desecima milijuna kuna.

No, kada su Bandić i Kikaš dobili doslovno neograničenu mogućnost dizanja kredita te kad su prodali obveznice Holdinga za 300 milijuna eura odjednom su se našli u situaciji da na računu tvrtke imaju nekoliko milijardi kuna.

Bitno je znati da je taj novac došao od zadužvanja, nikako od dobiti u poslovanju. U takvoj situaciji bacili su se u megalomanske projekte. Kupili su 140 niskopodnih tramvaja i 294 autobusa, donijeli odluku na Gradskoj skupštini da 80 posto stanovništva Zagreba ima besplatan javni prijevoz te ujedno smanjili subvencije ZET-u iz gradskog proračuna. Rezultat te “oštroumne i izrazito promišljene” poslovne politike je takav da ZET- u danas nedostaje pola milijarde kuna, od čega 276 milijuna kuna moraju platiti tvrtkama od koje su kupovali tramvaje i autobuse, a 224 milijuna kuna se odnosi financiranje besplatnog prijevoza i na operativni leasing UniCredit. Da ne bi bilo zabune taj operativni leasing se odnosi na 79 tramvaja koje je Holding kupio od Gredelja i Končara te ih, jer nije imao novaca za vraćanje, potom prodao leasing kući UniCredit.


Do trenutka završenja ovog teksta nismo dobili odgovor u Holdingu hoće li uspjeti i kako ce osigurati novac za plaće radnika.