Zašto potrošiti milijardu dolara na teleskop?

Teleskop u Zvjezdarnici

Autor: 10/5/2010 14:30

Znanstveno popularna tribina ”Zašto i kako potrošiti milijardu dolara na teleskop?” održat će se u srijedu, 6. listopada u 18 sati u kino-dvorani Tehničkog muzeja, Zagreb, Savska cesta 18. Predavač je prof. dr. Željko Ivezić, znanstveni direktor projekta ”Large Sinoptyc Survey Telescope” (LSST), (Veliki Teleskop za Sinoptički Pregled Neba).

Ovaj budući teleskop omogućit će da se napravi najveći katalog nebeskih objekata.

-.-Goran Jakus/PIXSELL-.-Željko Ivezić bit će u Zagrebu do kraja ove godine, jer sada drži predavanja na postdiplomskom kolegiju astrofizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu (PMF) u Zagrebu.

”Astronomska kozmološka mjerenja tokom poslijednje decenije ukazala su na veliku zagonetku: Svemir se ubrzano širi umjesto da usporava prema očekivanjima standardne fizike. Budući da fizika ne nudi teorijsko objašnjenje za to ubrzanje,  ubrzano širenje fenomenološki se opisuje postuliranjem misterioznog fluida  nazvanog tamna energija. Uz traženje planeta sličnih Zemlji oko drugih zvijezda, proučavanje tamne energije je vodeći prioritet moderne astrofizike. Nakon kratkog opisa mjerenja koja se dovela do zagonetke tamne energije, opisat ću novi program iz SAD-a, nazvan Large Synoptic Survey Telescope (LSST, www.lsst.org), ili Veliki Teleskop za Sinoptički Pregled Neba. U LSST će se uložiti oko milijardu US dolara sa ciljem preciznog mjerenja svojstava tamne energije, mjerenja strukture Mliječnog puta, te potrage za kozmičkim  eksplozijama i opasnim asteroidima. Tehnički detalji izrade teleskopa sa  8-metarskim zrcalom, kamere sa 3200 Mpix, te sofisticiranog sistema za obradu podataka, će takodjer biti diskutirani”, dio je Ivezićeva predavanja.

Željko Ivezić u Zagrebu je završio osnovnu i srednju školu, a zatim je na zagrebačkom sveučilištu diplomirao strojarstvo (1990.) i fiziku (1991.). Nakon toga otišao je na  postdiplomski studij u SAD gdje je 1995. godine doktorirao fiziku na Sveučilištu Kentucky. 

Nakon postdoktorata na Sveučilištu Princeton, od 2003. godine radi na Sveučilištu Washington gdje je redovni profesor astrofizike i znanstveni direktor LSST projekta. 

Trenutno je gost profesor na Prirodoslovnom Fakultetu i Opservatoriju Hvar Geodetskog Fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u programu sufinanciranom od strane hrvatske Nacionalne Zaklade za Znanost.