Zalihe pitke vode na zagrebačkom području konstantno se smanjuju

Autor: D.K. 11/4/2016 17:05

Ciklus emisija Program Sava nastavio se i ovoga tjedna gostovanjem prof.dr.sc. Kristijana Posavca s
Rudarsko-geološko- naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Posavec je geolog i jedan od najvećih
hrvatskih stručnjaka za podzemne vode. Autor je brojnih znanstvenih radova i istraživanja o
podzemnim vodama u zagrebačkom i samoborsko-zaprešićkom vodonosniku, od kojih je posebno
važno izdvojiti posljednji članak „Zagreb na Savi – značaj projekta za izvorišta i Strategiju razvoja
vodoopskrbnog sustava grada Zagreba“.

Posavec je uvodno objasnio osnovne značajke zagrebačkog sustava vodoopskrbe: „Prosječna
potrošnja pitke vode po glavi stanovnika Grada Zagreba iznosi oko 133 litre dnevno, dok je
projicirana količina oko 150 litara vode dnevno. Prosječne crpne potrebe kreću se između 1,8 i 2
m3/s, dok se zapravo crpi 3,5 do 3,8 m3/s što ukazuje na velike gubitke u sustavu. Trenutno je
aktivno tridesetak zdenaca iz kojih se crpi voda za potrebe sustava vodoopskrbe.“

Prisutne negativne trendove razina podzemnih voda Posavec je analizirao u nekoliko radova, a
njihove uzroke vidi u regulaciji rijeke Save u Sloveniji. „Razlog kontinuiranog sniženja razina
podzemne vode najvećim dijelom leži u procesu snižavanja korita rijeke Save u kojem su dominantno izraženi erozijski procesi, odnosno rijeka postojeći šljunak u koritu odnosi nizvodno od Zagreba. To pak za posljedicu ima kontinuirano snižavanje korita rijeke Save odnosno usijecanje korita u postojeće naslage šljunka zbog nedostatka pronosa nanosa iz uzvodnijih dijelova toka, s obzirom da je rijeka Sava uzvodno od Zagreba regulirana hidroelektranama u Sloveniji koje u svojim bazenima talože vučeni nanos. Snižavanje korita rijeke Save za posljedicu ima snižavanje razina podzemne vode u zagrebačkom i samoborsko-zaprešićkom vodonosniku jer je razina podzemne vode odnosno vodna ploha u stalnom kontaktu s rijekom Savom. Nije da imamo manje vode u Savi nego smo imali prije, samo je danas korito Save niže nego je bilo prije, time je vodostaj Save niži, a time su i razine podzemne vode, koje pak su u stalnom kontaktu s rijekom Savom, niže. To je hidraulički povezanisustav.“

Što se tiče utjecaja predloženog sustava na razine podzemnih voda, Posavec je naveo: „Za izgrađeno stanje Opcije 2 razine podzemne vode se generalno povisuju od 2 do 3 m dok neki dijelovi vodonosnika bilježe porast i do 4.5 m. Sveukupne promjene su generalno povoljne jer se postiže pozitivan utjecaj na kapacitete aktivnih vodocrpilišta kao i na negativne trendove razina podzemne vode koji se u potpunosti zaustavljaju. Pozitivan utjecaj također se očituje i na izvorište Odre i prirodne vrijednosti kao i rekreacijske sadržaje koji su ovisni o podzemnoj vodi.“ Zaključio je kako je jedino trajno rješenje izgradnja brana hidroelektrana jer one predstavljaju čvrste strukture za razliku od riječnih pragova.

Ako se ništa ne poduzme kako bi se zaustavili negativni trendovi, u uvjetima hidroloških suša moglo doći do problema u vodoopskrbi. Kao alternativno rješenje zaustavljanju negativnih trendova može se pristupiti produbljivanju zdenaca te izgradnji novih vodocrpilišta, međutim jedino rješenje za vodoopskrbu u svim uvjetima treba tražiti u zaustavljanju negativnih trendova.