Zagreb u blokadi

Jasenka Okroša Herceg

Autor:: Jasenka Okroša Herceg 7/12/2010 16:55

Situacija u gradu Zagrebu, kada je u pitanju proračun i kohabitacija dojučerašnjih stranačkih prijatelja, ne čini se nimalo blistavom.

Proračun grada je nerealno visok, pa se na sutrašnjoj petnaestoj sjednici Gradske skupštine očekuje njegov rebalans ili smanjivanje za nekih 400 mil. Kn. No prema nekim pokazateljima to neće biti ni izbliza dovoljno, jer se proračun zbog smanjene potrošnje i izgleda trajne recesije, slabo puni. 

Sudeći prema Dnevnom redu sjednice, najlakše je skresati sredstva školstvu, zdravstvu, socijali, kulturi, invalidima te zaustavljanje investicija na nekim kapitalnim objektima. Holding, kao glavna gradska poluga za punjenje proračuna i investiranja, grca u dugovima koji prelaze zastrašujućih milijardu eura, a nastoji se i dalje zaduživati, ako to bude moguće.  

Ništa bez bolnih rezova

Došla nam je na naplatu sva promašena politika proteklih godina, koja je vlastitu uspješnost i tobožnji razvoj grada temeljila na zaduživanju, preskupim komunalijama i enormnom prirezu.

Mi bismo kao građani koji sve to plaćamo, to nekako i iznijeli na našim sve slabašnijim plećima, ali kako se sada čini to neće biti moguće bez bolnih rezova, koji moraju biti daleko hrabriji od šminkerskih rebalansa kojima se ništa ne rješava, nego se samo odgađa potpuni kolaps gradskih financija.  

Ovakvo loše financijsko stanje u gradu sigurno uvelike doprinosi neslaganju izvršne vlasti u liku gradonačelnika i Skupštine bez koje gradonačelnik može donositi samo manje važne odluke. Neminovno se postavlja pitanje, je li gradska uprava onda uopće u stanju donositi kvalitetne i brze odluke, koje zahtijeva teško vrijeme i kriza u koju je zapao grad Zagreb. Neki suvisli plan izgleda da ni ne postoji, jer da postoji već bi valjda bio obznanjen zagrebačkoj javnosti. Ovakvo stanje nije održivo na duge staze i to je svima jasno, ali nitko ne želi povući prvi potez, ili će se možda iznaći rješenje tek nakon godišnjih odmora.

Tko će pokrenuti referendum?

-.--.-Promjenama Ustava otklonjena je barijera koja je zbog visoke kvote referenduma gradonačelnike štitila i činila ih nesmjenjivima.

Sada je potrebna samo većina izašlih na referendum, da bi on bio zakonski proveden. Ali i tu postoji problem – tko će pokrenuti referendum? Ako Skupština pokrene referendum, a Bandić preživi, onda Skupština mora odstupiti i slijede nam izbori za Gradsku skupštinu. Ako građani na referendumu otkažu Bandiću, i smijene ga, onda idu izbori za gradonačelnika, ali ni tada nema nikakvih garancija da će izabrani gradonačelnik dobro surađivati sa Skupštinom iz ovoga saziva. 

Stoga je možda najbolje rješenje raspisivanje novih izbora i za gradonačelnika i za Skupštinu i jedino se na taj način može dobiti nova snažna vlast koja jedino kao takva može rješavati nagomilane gradske probleme. A bio bi to i veliki civilizacijski iskorak u našoj krhkoj demokraciji, a svakako bi najveći učinak imao kod samih građana koji bi novim izborima dobili kakvu takvu zadovoljštinu, jer sadašnja slika vlasti nikako ne odgovara Zagrepčanima. Oni koji će odmah graknuti da su izbori skupi nisu u pravu, najskuplja je vlast koja ne funkcionira.