Svjetski dan voda-pročiščavanje otpadnih voda ključ je za održavanje razine pitke vode

Ovogodišnji Svjetski dan voda održava se na temu “Zašto otpadne vode” čime UN pokušava skrenuti pozornost na bolje gospodarenje otpadnim vodama, njihovo smanjivanje i ponovno korištenje. Na pročiščavanju otpadnih voda aktivno se bave i u Zoološkom vrtu gdje su posjetitelji osim zanimljivosti o brojnim vodenim životinjama mogli čuti i kako funkcionira njihov biljni sustav za pročiščavanje voda.

-Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana voda su otpadne vode pa se posjetitelji malo pobliže upoznaju što sve otpadne vode uzrokuju, kako ih možemo pročistiti i bolje iskoristiti. A upoznali smo ih i  sa našom volijerom gdje upravo to i radimo. Volijera afričkih ptica močvarica radi na principu biljaka pročiščivača koje svojim korijenjem i mikroorganizmima koje ona udomljuje pročišćuje vodu, govori edukator u Zoološkom vrtu Antonijo Svorenji.

Edukativni program bio je prilagođen i onim najmlađima, pa su tako na kraju ove  šetnje imali priliku podragati kornjaču, što je posebno razveselilo osnovnoškolca Toma.

Ubrzanim ekonomskim razvojem i urbanizacijom raste i količina otpadnih voda. U svijetu zbog trovanja otpadnim vodama umire 800 000 ljudi godišnje, a njih 663 milijuna nema pristup pitkoj vodi, dok čak dva milijuna pije zaraženu vodu. Iako Hrvatska nema tih problema, ključno je skrenuti pažnju na odgovorno korištenje voda.

-Možemo vidjeti nedavni primjer na Krki koliko se neodgovorno negdje ispuštaju fekalije u vodu. Na to želimo skrenut pažnju javnosti, na očuvanje naših prekrasnih jezera i rijeka, ali kroz ukazivanje na sve to, ukazati i na potrebu boljeg gospodarenja vodom. A to i mi u Maksimiru pokušavamo. Imamo određene projekte bušenja bunara da nađemo vodu koju bismo koristili za čišćenje kako bismo što više sačuvali pitku vodu, rekao je ravnatelj Zoološkog vrta Damir Skok.

Zalihe pitke vode na zemlji su male, a populacija ubrzano raste. Zbog toga se potrebno fokusirati na otpadnu vodu koja se može upotrebljavati u raznim smjerovima od samog recikliranja do korištenja u tehnološke svrhe kako bi se što više sačuvali izvori pitke vode na zemlji, govori Skok.