Stop program potiče mlade na odgovornije ponašanje

Autor: Gorana Banjeglav 4/2/2014 12:07

Stop program, pilot projekt koji je maloljetnicima umjesto prekršajnog postupka nudio alternativno rješenje, uspješno je proveden u još dvije zagrebačke četvrti, Centru i Medveščaku. U program je u Zagrebu uključeno 30 maloljetnika, koji su prvi put prekršili odredbe Prekršajnog zakona.

– Ovdje su bili izlasci nakon 23 sata, što je prekršajno sankcionirano, neposjedovanje osobne iskaznice i izlasci bez nje. Riječ je o blažim prekršajnim ponašanjima, a meni se čini da bi i teža mogla biti uključena – istaknula je Marina Ajduković, evaluatorica Stop programa.

Ovo je druga godina evaluacije ovog pilot projekta, koja je potvrdila zaključke donesene prve godine.

– I ove godine se pokazalo da i roditelji i mladi koji su prekršili određene norme smatraju da je program bio vrlo koristan, da su naučili neke korisne stvari i ono što je mene zaista razveselilo kao psihologa je to da su rekli da su aktivnosti koje su radili u udrugama i rad nešto što ih je najviše veselilo – pojasnila je Ajduković.

Osim toga, nekoliko je područja na kojima bi se program moglo poboljšati.

– Vi znate da se projekt ne provodi na području cijelog Zagreba niti za sva prekršajna djela. Ono što je poteškoća jest to da naše udruge ne rade subotom i nedjeljom te ne rade u večernjim satima. Za srednjoškolce koji su počinili prekršajno djelo nije lako naći programe u kojima bi mogli realizirati taj društveno korisni rad što je socijalno jako dobro i oni i sami to vide – pojasnila je evaluatorica.

Projekt je provodila Udruga sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež koja je u četiri godine svog rada zamijetila da ne postoje alternative kaznama za prekršaje.

– Mi imamo čudnu praksu da sankcije za kaznena djela imaju alternativu, dok za prekršajna nemaju – rekla je Lana Peto Kujundžić, predsjednica UDSM.

Zanimljivo je da se tijekom godina bilježi sve manje kršenja članka 95. Obiteljskog zakona, koji zabranjuje da se mlađi od 16 godina nalaze nakon 23 sata na javnim mjestima bez pratnje odraslih.

– Mislim da su i roditelji postali svjesni te odredbe, pa se čak i skrivaju iza zakona kad svojoj maloljetnoj djeci zabranjuju izlazak i kažu ‘ne zabranjujem ti ja, već tako piše u zakonu – rekla je Anita Matijević iz Ministarstva unutarnjih poslova.

Projekt je dobio sredstva Grada Zagreba, koji su ove godine dodatno povećana.- Ja imam dobru vijest da je stiglo još malo materijalne potpore i vjerujem da će to uljepšati program. Dobili smo dodatna sredstva da bi ovaj program mogao napredovati i ići dalje – rekla je Biserka Bucković iz Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport.