Smeta li vam što vas snimaju dok čekate autobus?

Alen Ostojić (HSLS)

Autor: Alen Ostojić 7/13/2013 11:20

Do prije godinu i pol dana naša svakodnevica bila je uobičajena. Odvezli biste se do grada, parkirali na nekom od otvorenih parkirnih mjesta, ili garaži i obavili svakodnevne poslove, posjet pošti, ili banci, tržnica, ili trgovina, mesar, zubar, ili što već. Danas je sve drugačije.

Zagreb je promrežen kamerama koje 24 sata snimaju svaki naš korak na gradskim javnim površinama. Gotovo sve što radimo na javnim površinama snima se i pohranjuje. Smeta li vas činjenica da je, dok na Britancu čekate autobus na liniji 102, kamera uperena u vas?

Neki bi možda poput negdašnjeg glasnogovornika njemačke Vlade rekli: ”Ako nemate  što skrivati, nemate se čega bojati”. Ispravno. Ali, ono što meni smeta leži u nizu pitanja na koje još uvijek čekam odgovor od gradske uprave, odnosno, gradonačelnika: Tko nas promatra? Koje su kompetencije operatera sustava? Gdje se i koliko dugo čuvaju snimke? Kakva je sigurnost gradskog centra za video nadzor? Tko i zašto ima pristup snimkama? Tko i kada daje nalog za uništavanjem snimki? Jesu li operateri sustava educirani iz osnova ljudskih prava i zaštite privatnosti građana? Zloupotrebljavaju li operateri snimke?

Gradski video nadzor smatram važnom infrastrukturnom komponentom u razvoju Zagreba. Kao osnovne prednosti video nadzora javnih površina i javnih objekata naveo bih:

– Pomoć policiji u rekonstrukciji i pronalasku počinitelja zločina,

– Prevenira kriminalitet,

– Pomaže u izgradnji sigurnosne kulture.

No, brojna istraživanja kao osnovne nedostatke video nadzora javnih površina ističu:

– Video nadzor nije dokazano učinkovit (Daily telegraph je 2009. godine objavio istraživanje prema kojem je policija zahvaljujući 1000 instaliranih kamera, riješila manje od jednog zločina godišnje),

– Video nadzor je osjetljiv na zlouporabe. Posebno se ističu  zlouporabe operatera i drugih službenika za osobne potrebe, diskriminirajuće zlouporabe, zlouporabe sa komercijalnom svrhom i voajerizam u kojem prednjače muški operateri,- Video nadzor mijenja ponašanje ljudi na javnim površinama.

Nakon navedenog, neminovno se nameće pitanje kako u Zagrebu uspostaviti ravnotežu između potrebe za ostvarivanjem sigurnosti (putem instaliranja video kamera) i zaštite privatnosti građana? Smatram da se ravnoteža može uspostaviti samo ako građanima Zagreba omogućimo neposredno sudjelovanje u osmišljavanju i ostvarivanju urbane sigurnosti, odnosno, ako im omogućimo ostvarivanje prava da promatraju one koji promatraju njih.

Upravo zato sam na drugoj sjednici Gradske skupštine Grada Zagreba održanoj 4. srpnja 2013., na aktualnom satu koji je označio novi četverogodišnji ciklus mogućnosti da gradonačelnika pitate ili mu date prijedlog koji se tiče javnih gradskih politika, iskoristio mogućnost te prvi u ovom sazivu postavio pitanje gradonačelniku Bandiću, hoće li ispuniti obećanje koje mi je dao u prošlom mandatu i osnovati Vijeće za građansku kontrolu video nadzora Grada Zagreba?

Vijeće sam zamislio kao savjetodavno tijelo gradonačelnika Grada Zagreba. Sastojalo bi se od pet izabranih članova. Članovi bi se birali iz redova akademske zajednice, stručnjaka za urbanu sigurnost, medija, udruga za ljudska prava i slobode te drugih udruga. Članovi Vijeća birali bi se na temelju gradonačelnikova javnog poziva građanima i institucijama civilnog društva za radom u Vijeću. Članove Vijeća imenovao bi gradonačelnik na mandat od četiri godine. Glavna misija Vijeća bila bi nadzor korištenja sustava video nadzora u Gradu Zagrebu s ciljem zaštite privatnosti i osobnih podataka građana. Građani bi imali pravo dati pritužbu na rad sustava video nadzora, odnosno, pritužbu na postojanje sumnje zlouporabe sustava i to pismom Predsjedniku Vijeća, putem telefona, ili putem maila: www.vijecevideonadzor@zagreb.hr

Na kraju. Uporaba novih tehnologija pomaže u zaštiti javnog reda i sigurnosti. To smo se svi uvjerili nakon ovogodišnje siječanjske podmetnute i eksplodirane improvizirane naprave na Trgu Josipa bana Jelačića,  kada su počinitelji brzo otkriveni upravo zahvaljujući gradskom video nadzoru. Ali, ostaje činjenica da video nadzor može zadirati u ljudska prava.

Vjerujem da je toga svjestan i gradonačelnik Bandić te da će u rujnu ove godine realizirati obećanje koje mi je dao kao odgovor na moje postavljeno pitanje s aktualnog sata druge sjednice Gradske skupštine i osnovati Vijeće za građansku kontrolu video nadzora Grada Zagreba. Tim potezom gradonačelnik će ljestvicu standarda demokratizacije video nadzora Zagreba podići na visokih 2,46 m, dok će građani imati dodatno jamstvo  da se snimke video nadzora neće zloupotrebljavati.