SJEDNICA ŽUPANIJSKE SKUPŠTINE ZAGREBAČKE ŽUPANIJE: Prihvaćen Rebalans Proračuna Zagrebačke županije

Županijska skupština Zagrebačke županije prihvatila je Rebalans Proračuna za 2018. godinu koji iznosi 685.596.422,00 kuna i za 2,11 posto odnosno 14.153.598,00 kuna je veći u odnosu na Proračun donesen krajem 2017. godine. Za 2,84 posto tj. za 10.306.741,00 kunu povećan je izvorni Proračun koji sada iznosi 372.893.170,00 kuna

Foto: PrtScr Jabuka TV

– Osim što smo iz prethodne godine prenijeli više sredstava nego što je bilo u planu, odlična vijest je i da su prihodi od poreza na dohodak viši nego što su bili u istom razdoblju prošle godine. Za to je prvenstveno zaslužna gospodarska aktivnost u vidu povećanja plaća i zaposlenosti, a s obzirom da su upravo poduzetnici ti koji su najzaslužniji za punjenje proračuna, ovim je Rebalansom za milijun kuna povećana stavka za potpore poduzetnicima – istaknuo je župan Stjepan Kožić.

Na sjednici je prihvaćeno izvješće Policijske uprave zagrebačke o stanju i kretanju osnovnih sigurnosnih pokazatelja na području Zagrebačke županije u 2017. godini koje je predstavio načelnik Policijske uprave zagrebačke Marko Rašić istaknuvši kako je Zagrebačka županija prema broju kaznenih djela na 100.000 stanovnika i dalje najsigurnija županija u RH. Naglasio je i kako je u 2017. godini na području Zagrebačke županije zabilježen gotovo najmanji broj kaznenih djela od samostalnosti RH te da je stopa kriminaliteta od 2008. godine do 2017. smanjena za oko 30 posto. Tijekom 2017. godine na području Županije zabilježeno je 2.366 kaznenih djela, 2.127 prometnih nesreća te 3.829 prekršaja protiv javnog reda i mira i drugih zakona. Iako je broj prometnih nesreća veći za 2,2 posto, znatno je manje poginulih osoba. Promatrajući rasprostranjenost kriminaliteta po policijskim postajama u Zagrebačkoj županiji od spomenutih 2.366 kaznenih djela 447 ih je u zabilježeno Velikoj Gorici, 455 u Zaprešiću, 347 u Samoboru, 187 u Ivanić-Gradu, 254 u Dugom Selu, 243 u Jastrebarskom, 233 u Vrbovcu te 200 u Svetom Ivanu Zelini. U odnosu na isto razdoblje 2016. godine kriminalitet je u padu za 5,2 posto, razriješenost prijavljenih kaznenih djela lošija je za 5,5 posto, a broj prekršaja protiv javnog reda i mira i drugih zakona manji je za 16,5 posto. Područje Zagrebačke županije s aspekta sigurnosti ocijenjeno je kao izuzetno sigurno i poželjno za život, a kao i prethodnih godina velika pozornost usmjerit će se na mnogobrojne preventivne programe te stručno usavršavanje policije.

Donesena je i odluka o dodjeli Javnih priznanja Zagrebačke županije koja će se dobitnicima uručiti na Svečanoj sjednici u povodu Dana Zagrebačke županije u petak, 13. srpnja 2018. godine. Povelja Zagrebačke županije dodijelit će se Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje – Područnom uredu za zaštitu i spašavanje Zagreb, DVD-u Marija Magdalena iz Pušće, Proizvodno-trgovačkom-uslužnom obrtu Grubešić iz Vrbovca, Karlu Kralju, vlasniku Pekarne Kralj iz Svetog Ivana Zeline, Borisu Makarunu iz Samobora te Željku Staniloviću iz Velike Gorice. Nagrada Zagrebačke županije za doprinos ugledu i promociji Zagrebačke županije u zemlji i svijetu dodijelit će se KUD-u Čiče iz Novog Čiča te Janu Gorišeku iz Dugog Sela. Nagrada za iznimna dostignuća u proteklom jednogodišnjem razdoblju dodijelit će se tvrtki Iverpan d.o.o. iz Donje Zeline, dok će se nagrada za životno djelo dodijeliti književniku, dramatičaru, redatelju i publicistu Stjepanu Nini Škrabeu iz Jastrebarskog.

Na aktualnom satu vijećnike je zanimalo u kojoj je fazi nabava školskih udžbenika, kao i hoće li radovi na obnovi i dogradnji OŠ Bistra biti gotovi do početka školske godine 2018/2019. Također, vijećnike je zanimalo ima li Županija u planu osnovati obiteljski centar, jesu li ekipirani županijski timovi palijativne skrbi te zašto ispostava Doma zdravlja Zagrebačke županije u Svetom Ivanu Zelini nema RTG uređaj. Vezano uz infrastrukturu, vijećnici su postavili pitanja koliko je novih djelatnika zaposleno u Županijskim cestama Zagrebačke županije, kada će biti izgrađena autobusna stajališta na županijskoj cesti Vrbovec – Križevci te što je s obnovom Kerestinečke ceste. Ostala vijećnička pitanja odnosila su se na broj zaprimljenih predmeta za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata, objavu rezultata natječaja za potpore poduzetnicima, navodnjavanje poljoprivrednih površina, razvoj cikloturizma te realizaciju Centra za gospodarenje otpadom i projekta razvoja širokopojasnog pristupa internetu.