Mayer: Jakuševec bi mogao zagaditi vodu u Zagrebu

Darko Mayer

Autor: 9/7/2012 10:08

Posljednji događaji na Jakuševcu aktualizirali su probleme koji se vežu uz odlagalište. Iako se najviše govori o zagađenju zraka, Darko Mayer, bivši dekan Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta, navodi kako postoji opasnost i za zagađenje vode. Naime, odlagalište se nalazi između tri najveća vodocrpilišta kojim se opskrbljuje Zagreb.

-.--.-Vodoopskrbni sustav Zagreba. Odlagalište se nalazi između glavnih vodocrpilištaJakuševec se nalazi blizu vodocrpilišta Petruševec, Mala Mlaka i Velika Gorica iz kojih se crpi više od polovica vode kojom se opskrbljuje Zagreb. Postotak bi se trebao povećati jer se planiraju bušiti novi bunari u Petruševcu te otvoriti potpuno novo vodocrpilište u Kosnici. Iako je voda u ovim vodocrpilištima zdrava, Mayer navodi kako opasnost od zagađena uvijek postoji.

U vodocrpilištu Petruševec pronađen šećer

– Iako je odlagalište sanirano na najmoderniji način, ostaje pitanje što je s onim otpadom koji se nalazi ispod odlagališta, a ondje je ostavljan prije 50 godina. Taj otpada koji se nalazi u vodonosniku predstavlja pravu opasnost jer se pri povećanju eksploatacije vode kreće i zagađena voda prema vodocrpilištu – navodi Mayer.

Kao primjer navodi da su u vodocrpilištu u Petruševcu pronađeni tragovi šećer koji je vjerojatno došao podzemnim vodama s deponija. Kada se krene crpiti voda, dolazi do promjene smijera kretanja podzemnih voda koje se više kreču prema vodocrpilištu te se povećava brzina kretanja vode. Zbog toga postoji opasnost da se zagađena voda, koja se nalazi u zoni odlagališta, počne kretati prema nekom od vodocrpilišta i zagadi ga.

-.--.-Simulacija kretanja čestica na području Velike Gorice za visoke vode. Čestice se kreću prema vodocrpilištuOvakva opasnost povećat će se kada se otvori vodocrpilište u Kosnici koje se nalazi nizvodno od Jakuševca. Naime, ovo vodocrpilište bi trebalo u početku imati kapacitet od 900 litara u sekundi, a kasnije 4000 litre u sekundi. Ovako veliko crpljenje vode zasigurno će utjecati na kretanje podzemnih voda. Ukoliko se u vodonosniku nalaze opasni elementi, moguće je da to zagađenje kontaminira vodocrpilišta.

Stara vodocrpilišta po gradu zatvorena zbog zagađenja

Mayer navodi kako je ovakvih slučajeva bilo već u Zagrebu. Kao primjer navodi da se iz 18 vodocrpilišta, koja su bila na potezu od Vrapča do Žitnjaka, danas ne vadi pitka voda. Većina njih je zatvorena zbog zagađenja, a nekoliko ih se koristi za vađenje tehničke vode koja služi za pranje ulica.