Jesmo li mi u Zagrebu uopće sigurni?

Autor: Siniša Šukunda, kandidat za gradonačelnika Zagreba 3/4/2013 12:19

Jesmo li uopće sigurni u Zagrebu nakon dva bombaška napada? Mogu li Zagrepčani mirno šetati svojim ulicama?

Ured za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba pripremio je, doduše, za svaki slučaj zone evakuacija, pa zone za postavljenje šatorskih naselja, te je čak i predvidio prostor za masovne grobnice! Naravno, scenarij u svim tim pripremama bila je pretpostavka da se u našem gradu može dogoditi katastrofalni potres, a ne bombaški napadi!

Gradski ured svakako je taj scenarij napravio kako bi umanjio posljedice neželjenih događaja, no umjesto da se pripremamo za posljedice ne bi li bilo puno korisnije da naš sigurnosni aparat, odnosno sve naše obavještajne službe reagiraju preventivno tako da se ništa ne može dogoditi, a ne da se bave prisluškivanjem političara i novinara. I, naravno, da između ostalih pritom koriste i onih po gradu već postavljenih spornih 240 kamera, uz još najavljenih dopunskih 50, koje su postavljene na strateška mjesta kao što su mostovi ili prometna čvorišta, a ne da služe za naplaćivanje kazni pogrešno parkiranih vozila!

Ne želim da u Zagrebu vlada panika, ali način na koji naši gradski i državni čelnici o ugrozi građana govore nije adekvatan situaciji. Ipak, da su i oni napokon shvatili što je to opasnost za građane, govori činjenica da je gradonačelnik osnovao i radnu skupinu za „izradu urbane sigurnosti Zagreba“.Slažem se da nije moguće predvidjeti što će učiniti neki, kako bi rekao naš gradonačelnik „PATOLOG“, ali sigurnosni stupanj u svim državama, odnosno u gradovima, nakon američkog 11. rujna povećan je. A kod nas?

Svi mostovi ulaze u popis strateških objekata, a molim sve građane Zagreba da pogledaju željeznički most preko Save, koji je prepun grafita. Pisanje jednog takvog grafita traje određeno vrijeme, pretpostavljam duže nego što je trebalo bombašu da postavi eksplozivnu napravu u Podsusedu.

Zanima me je li itko od crtača grafita na mostu ikada policijski evidentiran ili možda čak upozoren da čini nešto protuzakonito?

Čitajući nakon druge eksplozije izjave istražitelja, ljudi od struke, pa i političara, zapazio sam da većina govori kako je, eto, “sreća što je vlak bio teretni i vrlo težak, pa nije bilo većih posljedica“. Ajme majko! Što da je eksplozivna naprava bila snažnija, a taj teretni vlak od stotinjak tona nakrcan opasnim tvarima, odnosno teretom kakvim inače vlakovi svakodnevno prometuju kroz sam centar Zagreba? Ne želim niti pomišljati na posljedice…Stoga, za kraj, posve logično pitanje: zašto Zagreb nema željezničku obilaznicu za opasan teret?