Bandića na čelo Antikorupcijskog tima Zagreba

Alen Ostojić (HSLS)

Autor: Alen Ostojić 10/15/2012 10:53

U intervalu od samo 14 dana, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, održao je dvije pressice na kojima je opetovano prozvao Gradsku skupštinu da opstruira osnivanje Antikorupcijskog povjerenstva, čije je osnivanje predložio 29. listopada 2009. godine.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Gradonačelnik Bandić na konferenciji za novinare optužio je Gradsku skupštinu da se ne želi boriti protiv korupcijeNa konferenciji od 3. listopada ove godine, kazao je: “Javno ih prozivam i pitam zašto ne žele zaokružiti strategiju borbe protiv korupcije. Transparentnosti i kontrole nikad dosta“.

Bandić je zapošljavanjem u Holdingu ušutkao kritičare

Nakon navedenih optužbi građani samo mogu  zaključiti,  kako su Bernardić i gradski SDP, baš „zločesti“ dečki. Ne dopuštaju Bandiću da se s korupcijom u Zagrebu, definitivno obračuna. Ipak, gradonačelnikove pressice na kojima opetovano ukazuje da ga Gradska skupština onemogućuje u antikorupcijskoj borbi, običan su spin. Gradonačelnik je zapravo pokušao prikriti činjenice koje govore da upravo on, kao čelni čovjek gradske uprave nije učinio dovoljno u ostvarivanju antikorupcijske borbe u Zagrebu.

Evo malo činjenica koje govore o navedenom.

Zbog  prozivki javnosti, ali i gradskih zastupnika u Gradskoj skupštini Grada Zagreba za postojanje brojnih malverzacija u gradu, gradonačelnik je 2005. godine povukao dva poteza: 1. gradske zastupnike koji su ukazivali na postojanje nepravilnosti „ušutio“ je zapošljavajući ih u Zagrebačkom holdingu, 2. osnovao je Gradski kontrolni ured kao upravno tijelo gradske uprave nadležno za provođenje kontrolnih funkcija.

Osnivanje Gradskog kontrolnog ureda tada sam doživio kao pomak na bolje. Doista sam pomislio da gradonačelnik ima namjeru jednom za svagda razračunati se s brojnim nepravilnostima koje su isplivavale na površinu na razini gradske uprave, Zagrebačkog holdinga i svih ostalih institucija korisnica gradskog proračuna.

-.-Zvonimira Ivanišević/Zagrebancija-.-Mirko Herak, pročelnik Gradskog ureda za kontrolu i Ninoslava Zeković, pročelnica Gradskog ureda za imovinsko - pravne poslove i imovinu GradaKao gradski zastupnik HSLS-a u Gradskoj skupštini, 2009. imenovan sam u Odbor za kontrolu. Odbor je tada predstavljao novoosnovano radno tijelo Gradske skupštine.

‘Gradski kontrolni ured ima velike ovlasti za borbu protiv korupcije ali ih ne koristi’

U narednim radnim sjednicama Odbora za kontrolu, uvidio sam da Gradski kontrolni ured ima snažne ovlasti s kojima može učinkovito provoditi antikorupcijsku borbu u gradskoj upravi, kao i ostalim institucijama korisnicama gradskog proračuna.

Postojeći Gradski kontrolni ured sastoji se iz: 1. Sektora za unutarnju revizije, 2. Sektora za kontrolu, 3. Odjela za koordinaciju financijskog upravljanja i kontrola.

Unutarnja revizija trebala bi biti neovisna, objektivna aktivnost davanja mišljenja, oblikovana na način da dodaje vrijednost i poboljšava poslovne procese gradske uprave. Od unutarnjih revizora može se očekivati da imaju dovoljno znanja da prepoznaju znakove koji ukazuju na mogućnost postojanja koruptivnih djelovanja u gradskoj upravi. U slučajevima kada se sumnja na korupciju, Sektor revizije „istragu“ prepušta Sektoru za kontrolu.

Upravo u opisu poslovnih procesa Odjela za suzbijanje nepravilnosti i prijevara Sektora za kontrolu piše: obavlja poslove suzbijanja nepravilnosti i prijevara u gradskim upravnim tijelima Grada, tijelima mjesne samouprave,vijećima i predstavnicima nacionalnih manjina, trgovačkim društvima u vlasništvu Grada, ustanovama kojima je Grad osnivač, koji se odnose na:pripremu stručnih podloga za podnošenje prijava za pokretanje prekršajnih, kaznenih i disciplinskih postupaka zbog nepravilnog i nezakonitog rada.


Skupštinski Odbor za kontrolu pak, do danas je održao 46 sjednica. Na mnogima od njih svjedočili smo činjenici da se Gradski kontrolni ured potvrdio kao tijelo koje nije imalo dovoljno znanja da prepozna slučajeve koji ukazuju na mogućnost postojanja koruptivnih djelovanja u Gradskoj upravi. Gradski kontrolni ured je, u brojnim slučajevima kontrolnih pregleda, utvrdio postojanje nepravilnosti, ali više od toga nije poduzeo, a trebao je.

Kontrolni ured samo daje preopruke

Gradski kontrolni ured, u prepoznavanju  koruptivnih slučajeva, odnosno, utvrđivanja nepravilnosti službenika,  nema nužno potrebnu autonomiju. Već prema svom ustroju, unutarnja revizija ne može biti dio niti jednog ustrojstvenog dijela gradskih upravnih tijela. U dijelu utvrđivanja postojanja nepravilnosti, Gradski kontrolni ured radi na principu da mu nalog za utvrđivanje stanja daje isključivo gradonačelnik. Ured  tada pokreće kontrolu, utvrđuje činjenično stanje i donosi zaključak: Da, utvrđene su nepravilnosti. Ne, nepravilnosti nisu utvrđene.

Tamo gdje su uočili nepravilnosti, Gradski kontrolni ured, daje preporuku za otklanjanje nepravilnosti! To je  neprimjereno i  ne učinkovito, jer u svakoj utvrđenoj nepravilnosti naći ćete odgovornost osobe koja ju je počinila. Odgovornost pri tome može biti disciplinska, prekršajna ili kaznena. 

Stoga gradonačelniče, odgovorite javnosti – koliko je Gradski kontrolni ured od dana kada ste ga osnovali,  protiv osoba iz gradske uprave i ostalih osoba iz institucija korisnica proračuna, u čijem radu su utvrđene nepravilnosti, pripremio stručnih podloga i podnio zahtjeva za:

1. pokretanje disciplinske odgovornosti,
2. pokretanje prekršajne odgovornosti,
3. pokretanje kaznene odgovornosti.

-.-Prt Scr Jabuka TV-.-Alen Ostojić, gradski zastupnik HSLS-aNadalje, odgovorite javnosti, kakve su sankcije izrečene protiv službenika gradske uprave naspram kojih je Gradski kontrolni ured podnio zahtjev za pokretanje, odnosno, utvrđivanje disciplinske odgovornosti?

‘Umjesto osnivanja novih tijel i guranja problema pod tepih, prihvatite se posla’

Uz postojanje Gradskog kontrolnog ureda kao upravnog  tijela i Odbora za kontrolu Gradske skupštine, nije potrebno osnivanje novih vijeća i povjerenstava. Trenutno gradonačelniče, raspolažete najsnažnijim antikorupcijskim alatom – Gradskim kontrolnim uredom, reorganizirajte ga, učinite ga pro aktivnim i dajte mu da radi svoj posao.

Konačno, gradonačelniče, seriozno i transparentno pristupite problematici antikorupcijskog djelovanja i etičkog ponašanja svih korisnika gradskog proračuna, na način da:

Donesete Akcijski plan Grada Zagreba za provođenje Antikorupcijskog programa unutar gradske uprave i u svim institucijama korisnicima gradskog proračuna, donesete Odluku o imenovanju Antikorupcijskog tima Grada Zagreba, s Vama kao predsjednikom na čelu, donesete Etički kodeks ponašanja službenika Gradske uprave, donesete Odluku o usvajanju Politika o sustavu unutarnjih kontrola, reorganizirate postojeći Gradski kontrolni ured na način da formirate Gradski ured za reviziju i Gradski kontrolni ured te ostvarite pretpostavke za  potpunu samostalnost i autonomnost, u radu Gradskog kontrolnog ureda, na službenu web stranicu Grada Zagreba www.zagreb.hr, postavite e-mail: nepravilnosti@zagreb.hr  Javno pozovite građane koji su doživjeli neugodna iskustva u komunikaciji s gradskom upravom, ili imaju određene spoznaje o možebitnim nepravilnostima u radu službenika gradske uprave, da ih prijave na navedeni e-mail.

Samo ako ostvarite navedene prijedloge gradonačelniče, imat ćemo zagrebačku strategiju borbe protiv korupcije i afirmirat ćete pristup „nulte tolerancije“ na korupciju u Gradskoj upravi. Sve drugo je stavljanje problema postojanja nepravilnosti u radu Gradske uprave, odnosno korupcije, pod tepih u Vašem uredu.